NOWY VRV IV – trzy rewolucyjne standardy Email
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
Data dodania: 09.10.2012
Spis treści
NOWY VRV IV – trzy rewolucyjne standardy
Page 2
Page 3
Wszystkie strony

 

2012_09_15

 

Rozmowa z Arturem Pezdą, Krajowym Koordynatorem działu Consulting Sales Daikin Airconditioning Poland

 

 

Daikin w zakresie systemów klimatyzacyjnych, zwłaszcza w systemach ze zmienną ilością czynnika chłodniczego, swoimi rozwiązaniami wyznacza nowe standardy, pewne trendy. W chwili obecnej do sprzedaży trafia IV generacja systemu VRV. Czym różni się ona od poprzedniej generacji?


Artur Pezda: VRV IV generacji jest to system, który przede wszystkim został zaprojektowany w Europie co jest tym bardziej istotne, iż jego zadaniem jest spełnienie wymagań klimatu europejskiego, zarówno przy wysokiej jak i niskiej temperaturze zewnętrznej. System ten predysponowany jest jako alternatywa dla systemów grzewczych, w pełnym tego słowa znaczeniu. Zostały tu wprowadzone trzy rewolucyjne technologie:
• VRT – zmienna temperatura czynnika chłodniczego,
• ciągłe ogrzewanie nawet podczas procesu odszraniania, co jest bardzo istotne w naszej strefie klimatycznej ze względu na niską temperaturę panującą zimą,
• konfigurator VRV, czyli oprogramowanie wspomagające instalatorów, aby uruchomienie systemów było prostsze, mniej czasochłonne, aby pierwsze uruchomienie wskazywało na poprawność zainstalowania systemu.

 

2012_09_15_460

 

Na czym zatem polega system VRT?

AP: Rewolucyjny układ sterowania zmienną temperaturą czynnika chłodniczego (VRT) automatycznie dostosowuje system VRV do wymagań konkretnego budynku pod względem komfortu i efektywności, dzięki temu radykalnie redukując bieżące koszty eksploatacji.

System można w łatwy sposób konfigurować korzystając ze wstępnie zaprogramowanych trybów technologii VRT. Poprzez te wstępne ustawienia użytkownik wybiera optymalizację systemu ukierunkowaną na wymaganą przez niego równowagę pomiędzy komfortem i efektywnością.

Analiza podstaw pracy systemu umożliwia nam poprawienie sprawności sezonowej aż o 25%!

Generalnie w trybie serwisowym jesteśmy w stanie ustawić zmienną temperaturę odparowania. Wiadomo, że standardowo temperatura odparowania czynnika chłodniczego w tego typu systemach wynosi 6°C. Rozwiązanie VRT pozwala na zmianę tej temperatury nawet do 16°C, uzyskując zoptymalizowany komfort dla użytkownika, jeżeli chodzi o nawiew chłodnego powietrza. Wyższa temperatura odparowania wymaga zastosowania nieco większych jednostek wewnętrznych, ale daje nam większe możliwości, szersze pole manewru w ustawieniach systemu, co bezpośrednio przekłada się na efektywność energetyczną całego układu pracującego w budynku.

 

 

 

              

 

 

Co daje nam regulacja temperatury odparowania?

AP: Dzięki funkcji VRT możemy ustawić trzy tryby pracy systemu: automatyczny, wysokiej czułości i podstawowy. Każdy tryb pracy związany jest z inną efektywnością energetyczną systemu. W pierwszym uzyskujemy najwyższą efektywność systemu przy bardzo szybkiej reakcji w najgorętsze dni. W kolejnym jest to balans pomiędzy wysoką wydajnością i czułością systemu na zmiany temperatury a efektywnością energetyczną systemu. Tryb podstawowy z kolei bardzo szybko reaguje na szczytowe obciążenia w ciągu roku w celu utrzymania zadanej wartości temperatury w pomieszczeniach.

 

Który z tych trybów będzie najczęściej wykorzystywany w naszym klimacie środkowej Europy?

AP: Według wyliczeń, opinii inwestorów i symulacji sądzę, że z punktu widzenia ekonomii najczęściej wykorzystywany tu będzie tryb automatyczny, dający największe oszczędności, biorąc pod uwagę zużycie energii elektrycznej. Jeżeli będziemy mieli do czynienia ze świadomym inwestorem to powinien on wybrać tryb wysokoczuły. Jest on zbalansowany pomiędzy kosztami eksploatacji i komfortem użytkownika.

 

 


 

 

O jakiej różnicy efektywności mówimy w stosunku do systemów VRV III generacji?

AP: W trybie automatycznym, system jest skonfigurowany do najwyższych poziomów wydajności w całym roku, jednocześnie umożliwiając szybką reakcję w najgorętsze dni i komfort przez cały czas. Ta technologia zapewnia wspomniany 25% wzrost wydajności sezonowej, ponieważ system nieustannie dostosowuje temperaturę czynnika w zależności od łącznej wymaganej wydajności i zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Standardowe systemy jednak cały czas opierają się na stałej temperaturze wewnętrznej i stałej temperaturze odparowania czynnika chłodniczego, co skutkuje tym, iż zmiana efektywności jest długa w czasie. System wysokoczuły powoduje, że w ciągu doby możemy mieć kilkanaście zmian różnicy temperatury czynnika kosztem np. temperatury wewnętrznej nieodczuwalnej dla użytkownika.

Na przykład, w połowie sezonu, kiedy chłodzenie jest mało potrzebne, temperatura w pomieszczeniu jest już blisko wartości zadanej. Tak niewielka różnica pomiędzy temperaturą czynnika a temperaturą w pomieszczeniu jest wystarczająca, aby system działał sprawnie. Zatem system zmieni temperaturę odparowania czynnika z 6°C na wyższą. W rezultacie potrzebne jest mniej energii i sprawność znacznie się poprawia.

 

2012_09_15a

 

Przejdźmy teraz do kolejnej innowacji. W jaki sposób osiągnięto możliwość ciągłego grzania?

AP: Ciągłe grzanie podczas odszraniania jest kolejną rewolucją, która wyznacza nowe standardy w komforcie ogrzewania systemami VRV. W tym momencie VRV IV jako pompa ciepła jest najlepszą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. W chwili obecnej każdy nasz system oferowany jest standardowo w funkcji pompy ciepła. Z punktu widzenia klimatu i architektury budynków, okazuje się, że w okresach przejściowych najbardziej efektywna jest pompa ciepła – przede wszystkim ze względu na bardzo szybki rozruch i dojście do zadanej temperatury. Do tej pory główną niedogodnością w tego typu systemach był proces odszraniania – co pewien czas ciepło musiało być skierowane na wymiennik, żeby odszronić agregaty zewnętrzne –co przejawiało się pewnym dyskomfortem dla osób przebywających w pomieszczeniach. Tryb odszraniania trwa ponad 10 minut (w zależności od wielkości systemu) i najczęściej występuje w przedziale temperatury pomiędzy -7 i 0°C, kiedy powietrze zawiera najwięcej wilgoci, która to zamarzając na wężownicy, ma silny wpływ na odczuwany poziom komfortu wewnątrz pomieszczeń.

VRV IV zmienił standard ogrzewania, dostarczając ciepło do pomieszczeń nawet podczas procesu odszraniania, co eliminuje spadek temperatury wewnątrz pomieszczeń oraz zapewnia komfort przez cały czas. VRV IV jest zaopatrzony w unikalny element gromadzący ciepło w oparciu o zmiany fazy materiałów. Zapewnia to energię do oszronienia agregatu zewnętrznego z równoczesnym kontynuowaniem ogrzewania wewnętrznego, zachowując odpowiednie parametry powietrza w pomieszczeniach. Energia potrzebna do odszraniania jest magazynowana we wspomnianym elemencie podczas procesu normalnego ogrzewania. Materiał ze zmianą fazy (PCM) magazynuje lub uwalnia energię w czasie zmiany fazy od stanu stałego do ciekłego oraz od stanu ciekłego do stałego.

 

 

    

 

Czy system VRV IV wykorzystuje elementy rozwiązania pomp ciepła DAIKIN ALTHERMA?

AP: Nie, jest to zupełnie nowa technologia, system zaprojektowany od podstaw. Wykorzystuje on jedynie doświadczenie inżynierów zdobyte podczas budowania jednostek Daikin Altherma.

 

 


 

 

Co kryje się pod hasłem trzeciej innowacji – ułatwiony konfigurator VRV?

AP: VRV nowy konfigurator uzupełnia trio naszych innowacji. Jest to oprogramowanie serwisowe, które oferuje zaawansowane rozwiązania, ułatwiające uruchomienie i dostosowanie systemu. Oznacza to krótszy czas na konfigurowanie systemu na całym budynku. Uruchomienie jest łatwiejsze także dzięki graficznemu interfejsowi, który pozwala inżynierom ocenić dane operacyjne i błędy – dotychczas był to system diod. Druga zaleta jest bardzo pożyteczna w przypadku obsługi np. klientów sieciowych, kiedy mamy ustalone metodą uzgodnień wszystkie tryby pracy systemu, jak np. tryb wysokiej czułości, czy też harmonogramy czasowe. Po wybraniu wzorcowego systemu dla danego klienta sieciowego, przy kolejnych jego realizacjach wszystkie zdefiniowane dane możemy bardzo szybko wprowadzić do nowo uruchamianego systemu. Daje to relatywnie znaczne oszczędności czasu dla instalatora.

Wspomniany interfejs graficzny wyświetla kody alfanumeryczne, które wskazują na ewentualne błędy, czy też wskazują ustawienia systemu. Zarówno podczas instalacji czy też serwisowania układu bardzo szybko możemy sprawdzić co dzieje się z systemem, czy działa poprawnie czy też nie, czy usterki wynikają ze sposobu użytkowania czy też w wyniku błędów instalacyjnych.

 

Wraz z systemem VRV IV oferują Państwo nowy system sterowania systemem.

AP: Zgadza się. W celu uzupełnienia systemu VRV IV, będzie wprowadzony nowy dotykowy sterownik Intelligent Touch Manager. Jest to nowa generacja systemu sterowania, z bardzo rozwiniętą funkcją zarządzania budynkiem, pracująca w trybie otwartym podobnie jak BMS. Będzie można rozbudowywać go o kolejne moduły, dzięki czemu będziemy mogli sterować nie tylko urządzeniami Daikin, ale także np. oświetleniem, pompami, centralami wentylacyjnymi itp. Dodatkową zaletą tego sterownika jest wprowadzenie przejrzystego menu na zasadach intuicyjnych ikon z widocznymi rzutami poszczególnych kondygnacji, ze skonfigurowanymi w każdym pomieszczeniu jednostkami oraz urządzeniami zewnętrznymi. Możemy obsługiwać do 2560 grup jednostek wewnętrznych oraz wykorzystać wbudowane narzędzia zarządzania energią w celu maksymalizacji wydajności i oszczędności energii.

 

2012_09_17

 

Jaka będzie oferta jednostek wewnętrznych?

AP: W systemie VRV IV będzie można wykorzystywać obecnie dostępne jednostki, jak również będziemy wprowadzać sukcesywnie nowe dedykowane modele.

Daikin wprowadza tutaj także jednostki kasetonowe z nawiewem obwodowym, które wyposażone zostały w funkcję codziennego autoczyszczenia filtra, co zmniejsza zużycie energii przez jednostkę wewnętrzną w ciągu roku nawet o 49%. Obwodowa kaseta jest również dostępna z czujnikiem obecności, który ustawia wartość zadaną nawiewu lub wyłącza urządzenie, gdy nikogo nie ma w pokoju, oszczędzając dalsze 27% w zużyciu energii. Jednostka, wykrywając obecność, kieruje strumień nawiewanego powietrza z dala od osoby, likwidując tym samym nieprzyjemny efekt bezpośredniego nawiewania. Z kolei dzięki zastosowaniu czujnika podłogowego na podczerwień urządzenie wykrywa średnią temperaturę podłogi i zapewnia równomierny rozkład temperatury pomiędzy sufitem i podłogą, zapewniając najlepszy gradient w okolicy strefy przebywania ludzi.

 

 

            

 

 

Na koniec chciałbym zapytać o modele agregatów VRV IV oraz typoszereg urządzeń, jaki Państwo będziecie oferować w pierwszej kolejności?

AP: Na początku wprowadzamy system pompy ciepła, w typoszeregu takim jak VRV III, z tą różnicą, że wprowadzamy również najnowszą jednostkę 20 HP w jednej obudowie. Największa na dzień dzisiejszy moc systemu będzie w układzie trójmodułowym, jak w VRV III, do 54 HP. Wiele osób zapyta dlaczego nie 60 HP. inżynierowie firmy Daikin stwierdzili, że w układzie 60 HP (3 x 20 HP) użyta ilość czynnika chłodniczego jest na tyle duża, iż nie będzie możliwe stosowanie tego układu we wszystkich aplikacjach ze względu na nowo wprowadzone regulacje unijne. Przy takich lub większych układach proponujemy rozbicie układów na dwa systemy z mniejszymi ilościami czynnika ze względu na większe bezpieczeństwo użytkownika w razie wycieków, nieszczelności.

Naszą flagową linią będzie pompa ciepła VRV IV Continuous Heating, w standardzie z modułem grzewczym, pozwalającym na ogrzewanie podczas odszraniania. Następnym etapem będzie wprowadzenie jednostek VRV IV Heat Recovery.

W systemie VRV IV możemy równocześnie z jednej jednostki zasilać różne aplikacje: począwszy od chłodnic w centralach wentylacyjnych, poprzez hydroboxy do przygotowania ciepłej wody użytkowej, czy też kurtyny powietrzne Biddle. Moduły wodne pozwalające podgrzać/schłodzić wodę dostępne będą w wielkościach 7÷12 kW.

 

Dziękuję za rozmowę.

AP: Dziękuję.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.