Reklama
 
 
 
Od redakcji 05/2017 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Okładka 05 2017

 

Drodzy Czytelnicy

 

Z końcem pierwszego kwartału wiele firm dystrybucyjnych i instalatorskich informowało o gotowości do sezonu oraz zatowarowaniu magazynów nowymi dostawami klimatyzatorów. Jednak te pierwsze miesiące nie sprzyjały dobrej sprzedaży, pogoda była raczej jesienna, co przełożyło się jednakże na wiele ciekawych promocji i obniżek w ofercie dystrybutorów – praktycznie każdej marki urządzeń klimatyzacyjnych. Ale, w końcu doczekaliśmy się prawdziwej wiosny, można powiedzieć – sezon rozpoczęty.

 

W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, jakich urządzeń oczekuje rynek? Jak wybierają klimatyzatory split instalatorzy, a jak klienci? Co decyduje o zakupie klimatyzatora i czym kieruje się klient?

 

Już od kilku lat urządzenia klimatyzacyjne typu split postrzegane są jako rozwiązania powszechne dostępne, praktycznie na każdą kieszeń (w cenie lodówki), a nie dobro luksusowe. Mimo to zakup klimatyzatora przez tzw. Kowalskiego w większości przypadków jest potrzebą chwili, upałów, a nie zaplanowaną inwestycją w trakcie budowy domu, czy też remontu. Oczywiście inaczej to już wygląda u klienta komercyjnego, gdzie klimatyzacja z funkcją chłodzenia/grzania jest już standardem – począwszy od kiosku z gazetami, poprzez małe sklepy, sieciówki, apteki itd.

 

Wracając do naszych pytań, Redakcja nasza, podjęła się próby przeanalizowania tych zagadnień. Dzięki uprzejmości 55 firm zajmujących się montażem, serwisem i naprawą klimatyzatorów split u klientów końcowych, przeprowadziliśmy ankietę, na podstawie której możemy dowiedzieć się nieco więcej o mechanizmach, które kształtują rynek tych urządzeń. Poznaliśmy go z niezwykle ciekawej perspektywy instalatora, który nie tylko ma własne oczekiwania zarówno wobec dostawcy, jak i wobec konkretnych urządzeń, ale także jest głosem klienta końcowego.

 

Wszystkie nasze wnioski, zawarte zostały w mini raporcie, jaki zamieściliśmy w naszym corocznym dodatku KLIMATYZATORY TYPU SPLIT EDYCJA 2017, który dystrybuowany jest wśród naszych czytelników oraz będzie do bezpłatnego pobrania z naszej strony www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl. W dodatku tym znajdą Państwo zestawienie 20 marek klimatyzatorów split oferowanych na naszym rynku oraz blisko 30 informacji o nowościach, jakie pojawiły, pojawią się w tym sezonie w ofercie.

 

Na koniec tradycyjnie zachęcam do lektury niniejszego wydania, w którym znajdą Państwo informacje m.in. o nowelizacji ustawy f-gazowej. Jesteśmy już po oficjalnych konsultacjach, które odbyły się w pierwszym kwartale 2017 r., w trakcie których zgłoszono do projektu ustawy kilkaset uwag i propozycji. Zatwierdzony projekt w najbliższym czasie trafi pod obrady Sejmu, wg naszych informacji Ministerstwo Środowiska stara się, aby tę ustawę uchwalono przed wakacjami parlamentarnymi. Można się zatem spodziewać, że po podpisie Prezydenta z początkiem jesieni będziemy mieli uchwaloną nowelizację F-gazową – a więc nowe wymogi i obostrzenia, do których branża będzie musiała się dostosować. Więcej na ten temat w artykule pana Dobrzyńskiego.

 

 
 

Życzę ciekawej lektury

Marek Stachurka-Geller

Redaktor Naczelny

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2016

  • Pompy ciepła 2014

  • Pompy ciepła 2012

  • Pompy ciepła 2013

  • Termografia w podczerwieni 2009

  • Pompy ciepła 2010

  • Pompy ciepła 2011

 

 

  02 ss2  omii   kig 134x45 left  

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.