Czy zawsze warto stosować tradycyjne kanały wentylacyjne?
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
Data dodania: 14.12.2012
Spis treści
Czy zawsze warto stosować tradycyjne kanały wentylacyjne?
Page 2
Page 3
Page 4
Wszystkie strony

 

 

 

 

 

 

 

W XXI wieku tkaniny pełnią ważną rolę w nowoczesnych systemach rozdziału powietrza, zapewniając ekonomiczną, ale dobrą i skuteczną wentylację obiektów. Systemy tkaninowe gwarantują równomierny rozdział powietrza, nie powodując tzw. „przeciągów” w stref e pracy.


Rodzaj tkaniny, jej splot, właściwości fizykochemiczne oraz rodzaj i rozmieszczenie otworów wylotowych umiejscowionych na przewodzie tkaninowym w znacznym stopniu decydują o przeznaczeniu, jak również o prawidłowym funkcjonowaniu urządzenia, jakim mogą być przewody wentylacyjne bądź kurtyna powietrza.

 

Mianem tkaniny [8, 9, 11] określa się zwykle płaski wyrób włókienniczy, który powstaje przez splecenie ze sobą wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Właściwości użytkowe tkanin wynikają z użytego do produkcji surowca, grubości przędzy, splotu oraz gęstości osnowy i wątku. Tkanina charakteryzuje się tym, że jej powierzchnia jest sztywna, stabilna i nie ulega odkształceniu. Dlatego też producenci stosują dodatki, które powodują, że przewody tkaninowe są elastyczne. Dzięki temu możliwy jest ich montaż w różnych miejscach. Do wyrobu urządzeń tkaninowych stosuje się następujące surowce [8, 9, 10, 11]:Poliester – to włókno pochodzenia syntetycznego o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Można go prać w temperaturze do 100°C. Nie kurczy się po praniu. Jest ogniotrwały i antybakteryjny.

 

Włókno szklane – otrzymuje się je ze stopionego kruszywa  ¡kwarcowego i tłucznia szklanego. Drobno pocięte, bardzo cienkie włókna nazywane są powszechnie watą lub wełną szklaną. Służą głównie jako materiał do izolacji cieplnej, akustycznej, przeciw wilgoci. Są używane również do wzmocnienia tworzyw sztucznych, a nawet betonu. Materiały wykonane z włókien szklanych charakteryzują się małą masą, dobrą izolacyjnością cieplną i bardzo dobrymi własnościami pochłaniania dźwięku oraz niepalnością.

 

Trevira – to nazwa handlowa zarezerwowana dla syntetycznego poliestrowego włókna. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, jest ogniotrwała. Jej włókna można barwić na różne kolory. Produkcja treviry miała swoje korzenie w Niemczech. Początkowo była stosowana tylko w przemyśle odzieżowym. Dziś jest składnikiem rękawów wentylacyjnych. Włókna bawełniane – bawełna jest włóknem naturalnym. Jest  ¡tania, mocna i lekka. Wytrzymała na rozciąganie. Charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i chłonnością wody. Można ją wybielać i barwić. Włókna bawełniane do szycia przewodów stosuje się rzadko, bądź jedynie jako domieszkę. Wynika to z faktu, iż na powierzchni przewodu mogą rozwijać się bakterie. Bawełna jest bowiem naturalnym podłożem do rozwoju mikroorganizmów.

 

Silikon – stosuje się go jako domieszkę do włókna szklanego.  ¡Zwykle wynosi ona 10÷20%.Poliuretan – z poliuretanu produkuje się włókna elastyczne  ¡typu lycra i elastyn. Poliuretan stosuje się jako domieszkę do włókna szklanego. Zwykle wynosi ona 5÷10%. Do produkcji systemu tkaninowego przeważnie używa się poliestru, włókna szklanego i treviry. Urządzenia tkaninowe wykonane z włókna szklanego i poliestru modyfikowanego (PES) należy trzymać z dala od takich chemikaliów jak: octan etylu, octan butylu, octan amylu, octan bezwodnikowy, benzol, dwuchloroetan, fluorowodór, chlorek metylu, chlorobenzol, aceton, eter etylenowy, kwas azotowy, glikol, nitro benzyl, pirydyna, trójchloroetylen, czterochlorek etylu, czterochlorek węgla. Ponadto urządzenia wentylacyjne w świetle obecnych przepisów nie mogą stanowić zagrożenia pożarowego ani zdrowotnego w miejscach, w którym są zainstalowane. Dlatego też przewody tkaninowe są wykonane z atestowanych włókien, które eliminują zjawisko wykraplania na powierzchni przewodu i absorpcji wilgoci (eliminując tym samym rozwój mikroorganizmów na i/lub wewnątrz przewodów), jak również gwarantują szczelność oraz odporność ogniową [3, 4, 5, 8, 9].



 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.