Klimatyzacja szpitali w dokumentach prawnych – teraźniejszość i przyszłość
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Data dodania: 14.12.2012
Spis treści
Klimatyzacja szpitali w dokumentach prawnych – teraźniejszość i przyszłość
Page 2
Page 3
Wszystkie strony

Problem klimatyzacji szpitali nie jest szeroko omawiany w polskich dokumentach i aktach prawnych. Pewne, ale zaledwie podstawowe i niewystarczające informacje zamieszczone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą  [14].


Natomiast powstałe w 1984 roku „Wytyczne projektowania szpitali ogólnych” [3], choć ciągle często powoływane w dokumentacji projektowej, nie odpowiadają aktualnym oczekiwaniom dotyczącym mikrobiologicznej czystości powietrza w salach operacyjnych, a stosowane obecnie techniki klimatyzacyjne (np. stropy laminarne) nie są odpowiednio uwzględnione w tej publikacji. Problemem stale dyskutowanym jest recyrkulacja powietrza w salach operacyjnych. Można zatem stwierdzić, że uwzględniane w trakcie projektowania nowoczesne techniki i wymagania dla szpitalnego środowiska powietrznego nie znajdują odzwierciedlenia w aktach prawnych i wytycznych. Jedynie wymagania dotyczące central i szaf klimatyzacyjnych w wykonaniu higienicznym są dokładniej omówione w PN-EN 13053 [7], chociaż zamieszczone w niej wymagania nie są tak restrykcyjne jak np. w normach niemieckich. Poszukując drogi wyjścia z tej sytuacji, w praktyce projektowej sięga się często po zagraniczne normy i publikacje, co pozwala nadążać za światowymi trendami w projektowaniu klimatyzacji dla szpitali. Biorąc pod uwagę te problemy, w artykule odniesiono się zarówno do polskich, jak i zagranicznych rozporządzeń, standardów i wytycznych.

 

Praktyka projektowa

W Polsce z braku innego opracowania źródłowego, nadal podczas projektowania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach służby zdrowia projektanci sięgają po przestarzałe już „Wytyczne projektowania szpitali ogólnych” (Instalacje sanitarne. Zeszyt 5. Wentylacja i klimatyzacja) z 1984 roku [3]. Jednak rozwój  nowoczesnej techniki klimatyzacyjnej stosowanej w pomieszczeniach czystych, do których zalicza się także sale operacyjne i inne pomieszczenia aseptyczne znajdujące się w obszarze bloków operacyjnych, a także pogłębiona wiedza dotycząca problematyki powstawania zakażeń wewnątrzszpitalnych i sposobów przeciwdziałania im, zmuszają do bardziej krytycznego spojrzenia na zalecenia zawarte w „Wytycznych...” [3]. Wciąż brakuje jednolitej (np. europejskiej) klasyfikacji czystości mikrobiologicznej powietrza w szpitalu. W odróżnieniu od sytuacji dotyczącej kontroli zanieczyszczenia pyłowego w pomieszczeniach czystych (czyli stosowanie obecnie norm EN ISO 14644 w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych oraz w niektórych państwach azjatyckich oraz afrykańskich), pojawiają się różnorodne propozycje zaleceń dotyczących dopuszczalnego stężenia kolonii drobnoustrojów w powietrzu oraz na powierzchniach w pomieszczeniach szpitalnych. Klasyfikacja zamieszczona w „Wytycznych...” [3] odbiega znacznie od ilościowych wymagań stosowanych w innych krajach (tabela 1.). Są to bowiem dużo łagodniejsze wymagania. Aby uzyskać najwyższą czystość w salach operacyjnych (70 szt./m3) niepotrzebne są specjalistyczne stropy laminarne. Kolejny problem – to identyfikacja mikroorganizmów w powietrzu. W„Wytycznych…” [3] dopuszczalne stężenia określone są w odniesieniu do bakterii.

38



 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.