Zastosowanie manekinów termicznych w wentylacji i klimatyzacji
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.02.2008

Manekin termiczny to model człowieka odwzorowujący wymianę ciepła pomiędzy ciałem a środowiskiem otaczającym na drodze konwekcji, przewodzenia i promieniowania. Manekiny termiczne wykorzystywane są już od przeszło 60 lat. W wyposażeniu podstawowym, poszczególne aplikacje stosowane w programach sterujących, stwarzają możliwość oceny warunków cieplnych środowisk zamkniętych (pomieszczenia, samochody) oraz modelowania izolacyjności termicznej odzieży i śpiworów. 

 (...)

Możliwości wykorzystania
     Manekiny jako kompleksowe urządzenia są w stanie, w możliwie zbliżony do człowieka sposób, odwzorować wymianę ciepła z otoczeniem na drodze konwekcji, przewodzenia i promieniowania we wszystkich kierunkach z całej powierzchni lub z jej części.
     Wyróżnia się następujące główne zalety manekinów termicznych [1]:
● możliwość odwzorowania procesów wymiany ciepła pomiędzy człowiekiem a otoczeniem zarówno dla poszczególnych segmentów jak i dla całej powierzchni manekina,
● możliwość prowadzenia pomiarów w układzie trójwymiarowym,
● odwzorowanie wymiany ciepła w rzeczywistych warunkach przebywania człowieka,
● obiektywny sposób oceny izolacyjności cieplnej odzieży,
● szybkie, dokładne i powtarzalne prowadzenie pomiarów,
● możliwość prowadzenia badań porównawczych i rozwojowych dla danych produktów.

     Metoda pomiaru za pomocą manekinów termicznych jest prosta, dokładna i nietrudna w standaryzacji. Na podstawie badań międzyinstytutowych w ramach projektu SUB-ZERO, opracowana została norma PN-EN ISO 15831:2006 Odzież. Właściwości fizjologiczne. Pomiar izolacyjności cieplnej z zastosowaniem manekina termicznego.
     Najprostsze manekiny termiczne wykorzystywane są do:
● określenia strumienia ciepła przepływającego przez odzież, co pozwala zmierzyć izolacyjność termiczną odzieży oraz śpiworów,
● do oceny wpływu środowiska termicznego na ciało ludzkie – poprzez odczyt lokalnych wartości temperatury na powierzchni manekina możliwe jest prowadzenie analizy wpływu mikroklimatu w strefie pracy, wywołanego przez działanie systemów wentylacji i klimatyzacji (również rozwiązań wentylacji indywidualnej), np. w przypadku występowania asymetrii temperatury, niejednorodnych warunków środowiska, a także w niewielkich zamkniętych przestrzeniach, jak np. w samochodach. Dzięki temu manekiny są wykorzystywane w licznych programach  badawczych, których celem jest opracowywania wskazówek konstrukcyjnych i narzędzi przewidywania zachowania się środowiska w budynku, opracowywanie ulepszonych strategii operowania i sterowania systemem wentylacji i klimatyzacji oraz w analizie zapotrzebowania na energię budynku i podczas planowania redukcji kosztów wydawanych na ten cel.

     Wprowadzenie możliwości symulowania oddechu w manekinach termicznych znacznie zwiększa zakres ich oddziaływania (rys. 1). W manekinach instaluje się sztuczne płuca, które „wdychają i wydychają” powietrze o odpowiednim stężeniu zanieczyszczeń, temperaturze i wilgotności. Intensywność oddychania zawiera się zazwyczaj w przedziale 5-30 l/min, a częstość oddechów może zmieniać się w zakresie od 5 do 30 odechów/min. Powietrze wdychane przez nos manekina transportowane jest do miernika analizującego jego jakość. Oddychanie odbywa się poprzez okrągłe otwory w nosie i ustach manekina. (...)

Konstrukcja polskiego manekina termicznego
(...)

Podsumowanie
     Prowadzenie badań z wykorzystaniem manekinów termicznych jest wygodnym a przy tym dokładnym rozwiązaniem, nie należy zapominać jednak, iż w przypadku szczegółowej analizy nadal niezbędne są badania wielkości poszczególnych parametrów fizjologicznych w czasie pracy lub przebywania w danym pomieszczeniu.

LITERATURA
[1] HOLMER I.: Thermal manikin history and applications, European Journal of Applied Physiology, 92/2004.
[2] MELIKOV A, KACZMARCZYK J.: Measurement and prediction of indoor air quality using a breathing thermal manekin, Indoor Air. 17(1)/2007.
[3] Materiały informacyjne Instytutu EMPA: www.empa.ch

wydanie 1-2/2008 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.