HVAC a przyszłość wyższej wydajności budynków
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.06.2013

Zrównoważone technologie energetyczne jak wiatrowa, czy solarna spotykają się ze sporym zainteresowaniem przy okazji dyskusji na temat zaspokojenia ciągle rosnącego globalnego zapotrzebowania na energię. Jednak, gdy chodzi o zaspokojenie globalnego, prawie nienasyconego apetytu na energię, nic nie jest dzisiaj w stanie przebić efektywności energetycznej.

Jak wynika z doświadczeń firmy Trane, globalnego dostawcy rozwiązań i usług komfortu do pomieszczeń oraz marki Ingersoll Rand, podczas gdy przez ostatnie dekady, wydajność budynków komercyjnych znacząco się poprawiła, branża budowlana dopiero zaczyna docierać do rezerw energii drzemiących w nierentownych obiektach.

Trane, który w 2013 roku świętuje 100 lecie innowacyjnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), przewiduje, że w najbliższych latach będziemy mieli doczynienia z szeroką gamą rewolucyjnych nowości w dziedzinie technologii wysokowydajnych budynków, praktyk operacyjnych i inteligentnych usług dla budynków, które stworzą lepsze, zdrowsze, bardziej komfortowe i bardziej produktywne środowiska wewnątrz pomieszczeń.

 

 

ChiK-13-05-32-1

 

 

Nowoczesne technologie i praktyki zwiększają wydajność budynku

Właściciele i operatorzy budynków mogą wiele skorzystać stosując powszechnie dostępne technologie wysokowydajnych budynków. Nowe technologie i ulepszone praktyczne reguły ukierunkowane na efektywność energetyczną pozwalają osiągnąć w budynkach komercyjnych wyższe poziomy efektywności energetycznej, lepszą ogólną wydajność, mniejsze koszty obsługi obiektów oraz zmniejszyć ich wpływ na środowisko naturalne.

Wiele źródeł w tym Program Zielony Budynek zarządzany przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej1 oraz Amerykańska Green Building Council (USGBC)2, potwierdza, że w porównaniu do konwencjonalnie wyposażonych i zarządzanych budynków, wysoko sprawne obiekty mogą zużywać 20÷30 procent mniej energii, a ich koszty operacyjne mogą być nawet o 50 procent mniejsze w ciągu całego życia budynku.

Co równie ważne, właściciele i zarządcy budynków zaczynają dostrzegać, że lepiej pracujące budynki to aktywa, które pomagają firmom w wypełnianiu ich misji i osiąganiu celów finansowych czy też operacyjnych. Stwarzają one lepsze, zdrowsze i bardziej produktywne miejsca do pracy, nauki, życia, leczenia się, robienia zakupów, czy przebywania i odwiedzania.

Wiele nowych budynków jest projektowanych i zarządzanych zgodnie z regułami wysokosprawnych obiektów. Problemem jest jednak to, że obecnie, przynajmniej w Europie, buduje się relatywnie niewiele nowych budynków. Według Euroconstruct3, w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać szybkiej poprawy europejskiego rynku budownictwa, gdyż kryzys trzyma cały rynek w szachu. Nie przewiduje się znaczących wzrostów w najbliższym czasie, a jedynie umiarkowaną poprawę sytuacji do 2015 roku. W rzeczywistości, prognozy Euroconstruct szacują wartość prac budowlanych w 2013 na około 1.27 biliona Euro, czyli na poziomie nieznacznie niższym od osiągniętego w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

 

Isniejące budynki obfitują w wiele możliwości

Modernizacja energetyczna istniejących europejskich zasobów budowlanych jest jednym z najszybszych sposobów, aby utorować drogę trwałego wzrostu gospodarczego w Europie. Według raportu „Europejskie Budynki pod Mikroskopem” przygotowanego przez Building Performance Institute of Europe, może to przynieść roczne oszczędności energii wynoszące prawie 50%, zmniejszyć emisję CO2 o ponad 50% i stworzyć około 700 000 miejsc pracy4.

Dzisiaj, możemy mówić o przełomowym momencie w rozwoju wysoko sprawnych budynków, ponieważ technologie i praktyki dojrzewają, a ilość dowodów potwierdzających korzyści płynące z przyjęcia tych zasad nadal rośnie. Oto niektóre z czynników pobudzających ten proces:

(...)

 

 

ChiK-13-05-34-1

 

 

Bardziej wydajne budynki na horyzoncie

Świat rozwiązań klimatycznych do pomieszczeń zmienił się znacząco na przestrzeni ostatnich stu lat, głównie ze względu na innowacje technologiczne, które ulepszają budynki i pomagają właścicielom i operatorom wypełniać ich misje i osiągać najważniejsze cele. Bez wątpienia następne stulecie przyniesie innowacje, które odcisną takie samo piętno jak konwekcyjny wymiennik ciepła, sprężarka odśrodkowa, domowe i komercyjne urządzenia klimatyzacyjne, czy systemy automatyki budynku.

W międzyczasie nie ma sensu czekać na następne „wielkie odkrycie” i na nową generację super efektywnych budynków, ponieważ już dzisiaj mamy technologię i wiedzę niezbędną, aby wykorzystać olbrzymie rezerwy energii drzemiące w milionach nierentownych budynków. Liderzy rynku HVAC nadal rozwijają koncepcje stosowane tak w nowych, jak i już istniejących budynkach i obiecują podnosić efektywność energetyczną na nowe poziomy przez następne kilka dziesięcioleci: ƒƒ

  • Największy postęp jeśli chodzi o wydajność budynków nastąpi w wyniku poprawy wydajności indywidualnych systemów takich jak: HVAC, systemy mechaniczne, oświetlenie oraz kontrola dostępu. Wpłynie na to także umożliwienie harmonijnej pracy wszystkim systemom budynku. Postęp w technologii sterowników, komunikacji bezprzewodowej i ciągłe przechodzenie na powszechne systemy operacyjne umożliwi bezprecedensową interoperacyjność kluczowych systemów budynku i pozwoli tworzyć bardziej zaawansowane strategie sterowania budynkiem; ƒƒ
  • Innowacyjne rozwiązania HVAC zyskają na popularności wraz z dalszą popularyzacją trendu zmniejszenia konsumpcji energii. Jako przykłady możemy wymienić geotermalne pompy ciepła, systemy akumulacji ciepła, modułowe systemy HVAC, bezkanałową klimatyzację i inne; ƒƒ
  • Wydajność, nawet najlepiej zaprojektowanych i zarządzanych budynków spada wraz z upływem czasu. Ciągłe monitorowanie, detekcja usterek i diagnostyka oraz przekazywanie informacji do użytkowania pomagają firmom i organizacjom utrzymać wydajność budynku na poziomach zgodnych z oryginalnym projektem. Przyjęcie strategii ciągłego przekazywania pomaga w osiągnięciu pełnej wartości inwestycji w wysokowydajny obiekt; ƒƒ
  • Odnotujemy przyspieszenie przechodzenia na inteligentne usługi i modele predyktywnej konserwacji, gdyż właściciele i zarządcy budynków dążą do zwiększenia niezawodności, zmniejszenia kosztów operacyjnych i osiągania więcej mniejszym kosztem. Inteligentne usługi łączą w sobie technologię, dostęp do niesłychanych ilości danych oraz zaawansowanych narzędzi analitycznych. Pozwala to na nieprzerwane zbieranie, interpretację i natychmiastowe działania w oparciu o dane płynące z systemów budynków i sterowników w celu optymalizacji wydajności operacyjnej. Czujniki oraz inteligentne sterowniki wbudowane w urządzenia HVAC i podłączone do sieci będą napędzać tę zaawansowaną analizę danych. Analitycy będą mogli badać schematy zużycia urządzeń i uczyć się z poprzednich przypadków. Dzięki odpowiednim partnerom serwisowym, operatorzy budynków mogą skupić swoje wewnętrzne zasoby na innych priorytetach i zminimalizować problemy związane z brakiem wykwalifikowanych specjalistów HVAC;

(...)

 

Popyt na energię w krajach rozwiniętych i rozwijających się rośnie w tempie wykładniczym, bez perspektyw na zahamowanie. Znalezienie zrównoważonych rozwiązań energetycznych to problem złożony. Rozwiązanie go będzie wymagało z naszej strony dalszego rozwijania bezpiecznych i wydajnych metod, które pozwolą odkryć i wyprodukować paliwa kopalne, badając jednocześnie alternatywne formy pozyskiwania energii.

Biorąc pod uwagę całe równanie, niemożliwym jest przecenienie znaczenia efektywności energetycznej. Sięgnięcie do rezerw energetycznych uwięzionych w nierentownych budynkach może znacząco przyczynić się do tego, że potrzeby energochłonnego świata zostaną zaspokojone.

 

Piotr KRYSZTOFIK, Jose LA LOGGIA

 

1 Source: http://iet.jrc.ec.europa.eu/energyefficiency/greenbuilding
2 Source: http://new.usgbc.org
3 Source: http://www.euroconstruct.org
4 Przytoczone dane oparte są na średnim scenariuszu wyjaśnionym w raporcie „Europejskie Budynki pod Mikroskopem” przygotowanym przez Buildings Performance Institute of Europe: http://www.bpie.eu /eu_buildings_under_microscope.html

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.