R744 – układy chłodnicze typu booster
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.06.2013

Układy chłodnicze nadkrytyczne z R744 jako czynnikiem roboczym, to jedne z najbardziej obiecujących systemów dla zimnych i umiarkowanych stref klimatycznych. Zużywana energia jest na poziomie układów opartych o R404A.

 

 

ChiK-13-05-28-1

Zespół sprężarkowy typu booster dla czynnika roboczego CO2 wyprodukowany w TEKO 

 

 

Problem zastosowania układów nadkrytycznych z R744, jak również układów z czynnikami syntetycznymi do celów niskotemperaturowych, stanowi duża różnica ciśnień roboczych. Praca układu w niskich temperaturach z wykorzystaniem jednego stopnia sprężania stwarza dość dużo problemów eksploatacyjnych, takich jak na przykład:

  • zwiększone zużycie energii; ƒƒ
  • wysokie temperatury końca sprężania; ƒƒ
  • zmniejszona żywotność sprężarek; ƒƒ
  • przegrzewanie uzwojeń silnika w przypadku sprężarek półhermetycznych; ƒƒ
  • spadek COP układu poprzez wzrost jednostkowej pracy sprężarki.

 

Zatem biorąc pod uwagę sprawność systemu chłodniczego, dla aplikacji niskotemperaturowych dedykowane są układy dwustopniowe bądź kaskadowe, w których proces sprężania rozłożony jest na kilka stopni w zależności od zastosowania i chęci uzyskania odpowiednio niskiej temperatury odparowania na najniższym stopniu. Ze względu na swoje właściwości i wysokie ciśnienia pracy R744 dedykowany jest dla niskiego stopnia układów kaskadowych, w którym skraplanie czynnika będzie zachodziło w warunkach podkrytycznych. Wyższe temperatury skraplania (>30°C) skutkują koniecznością pracy CO2 w parametrach nadkrytycznych. Ze względu jednak na duże różnice ciśnień, układy nadkrytyczne mogą osiągać średnie temperatury odparowania. Połączeniem układu nakrytycznego oraz niskotemperaturowego jest układ typu booster.

 

Budowa systemów typu booster

Najbardziej typowy układ nadkrytyczny CO2 typu booster składa się z trzech podstawowych sekcji: ƒƒ

  • sekcji niskiego ciśnienia; ƒƒ
  • sekcji ciśnienia międzystopniowego; ƒƒ
  • sekcji wysokociśnieniowej (mówimy tu o ciśnieniu w granicach 90÷120 bar).

 

Schemat przykładowego układu w systemie booster przedstawiono na rysunku 1. W skład sekcji wysokociśnieniowej wchodzi sprężarka wysokociśnieniowa (Spr.HP), chłodnica gazu i wysokociśnieniowy zawór rozprężny (ZR.HP). W skład serii średniotemperaturowej wchodzi zawór rozprężny średniego ciśnienia (ZR.MP) oraz parownik średniotemperaturowy (MT). Część niskotemperaturowa wyposażona jest w zawór rozprężny niskiego ciśnienia (ZR.LP), parownik niskotemperaturowy (LT) oraz sprężarkę niskociśnieniową (Spr.LP). Układ zaprezentowany na rysunku 1. wyposażony jest również w system stabilizacji ciśnienia w chłodnicy gazu, w skład którego wchodzi zbiornik cieczy oraz zawór stabilizacji ciśnienia (ZSC). Układ typu booster, dzięki zastosowaniu dwóch sprężarek o różnym zakresie pracy, realizuje zakres temperatury parowania średnio- i niskotemperaturowy. Sprężarki realizujące dany obieg dobierane są na parametry właściwe wymaganym warunkom.

Sprężarka wysokociśnieniowa (Spr.HP) wytłacza gaz R744 o stanie 1, który schładzany jest w chłodnicy gazu do stanu 2. Czynnik o stanie 2 zdławiony w zaworze wysokociśnieniowym (ZR.HP) do stanu 3 trafia do zbiornika cieczy. Następnie ze zbiornika ciecz o stanie 4=7 zostaje zdławiona do parametrów odpowiadających części instalacji średniotemperaturowej (punkt 5) w zaworze średniego ciśnienia (ZR.MP). Natomiast ciecz czynnika o stanie 7=4 zdławiona zostaje do ciśnienia parowania części niskotemperaturowej układu do stanu 8 w zaworze niskociśnieniowym (ZR. LP). W parowniku układu niskotemperaturowego LT ciecz nasycona czynnika o stanie 8 odparowuje do stanu 9. Pary przegrzane czynnika o stanie 9 zasysane są przez sprężarkę niskociśnieniową (Spr.LP), gdzie zostają sprężone do ciśnienia międzystopniowego. Para nasycona sucha o stanie 6 po odparowaniu w parowniku średniotemperaturowym (MT), miesza się z parą przegrzaną o stanie 10 wytłoczoną przez sprężarkę niskiego ciśnienia (Spr.LP). Pary czynnika o stanie 11 zasysane są przez sprężarkę wysokociśnieniową (Spr.HP), gdzie obieg zamyka się.

(...)

 

 

 ChiK-13-05-29-1

Rys. 1. a) Schemat układu nadkrytycznego z R744 w układzie booster; b) odwzorowanie obiegu w układzie p-h 

 

 

Efektywność

(...)

 

Podsumowanie

Do niedawna R744 stosowany był w technice chłodniczej jedynie jako płyn roboczy dolnego stopnia niskotemperaturowych układów kaskadowych. Wynika to z właściwości fizycznych CO2 (bardzo niska temperatura punktu krytycznego 31°C), co przekłada się na wysokie ciśnienia pracy nawet do 120 bar. W ostatnich latach nastąpił jednak rozwój układów pracujących w układzie nadkrytycznym z R744, a wysokie ciśnienie pracy nie jest już problemem. Systemy typu Booster są idealnym rozwiązaniem dla supermarketów.

W połączeniu z udoskonaloną technologią, którą obecnie dysponujemy, pomagają zredukować koszty eksploatacji tego typu systemów. Należy również wspomnieć o możliwości uzyskania z układu nadkrytycznego wyższej temperatury ciepła odpadowego, które może być wykorzystane do przygotowania np. ciepłej wody, dzięki czemu, jak pokazują pomiary wykonane na pracujących już układach, można uzyskać nawet 20% zwrotu kosztów eksploatacji takiego systemu.

Układ nadkrytyczny typu Booster to zarówno układ średniojak i niskotemperaturowy chłodzenia. Rozwiązanie takie łączy zalety R744 jako naturalnego czynnika chłodniczego z możliwością osiągnięcia wyższych wydajności niż w systemach wykorzystujących czynniki chłodnicze z grupy HFC.

 

Piotr BAJ

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.