Montaż i serwis agregatów chłodniczych w obudowie
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.06.2013

Copeland EazyCool ZX™ firmy Emerson Climate Technologies

 

Kompaktowe agregaty chłodnicze, średnio- i niskotemperaturowe, stanowią praktyczną i ekonomiczną ofertę dla małej i średniej wielkości instalacji, tak bardzo powszechnych w handlu produktami spożywczymi i gastronomii.

 

Typowe aplikacje dla agregatów skraplających to: sklepy handlu detalicznego, komory chłodnicze i mroźnicze, restauracje i bary szybkiej obsługi, zaplecza kuchenne hoteli czy giedy towarowe.

Firma Emerson opracowała agregaty Eazy Cool ZX biorąc pod uwagę trzy podstawowe kryteria:

  • niskie koszty ekspoatacji (ważne z ƒƒ punktu widzenia użytkownika), ƒƒ
  • specyficzne warunki pracy w terenie zurbanizowanym, takie jak konieczność zachowania niskiego poziomu hałasu, możliwość występowania wysokich temperatur skraplania, estetyczny wygląd (ważne ze względu na lokalizację agregatu), ƒƒ
  • prosty i szybki montaż oraz serwis.

 

Montaż

Montaż agregatu rozpoczyna się od przeglądu potencjalnych miejsc zamontowania urządzenia. W warunkach miejskich występuje wiele ograniczeń achitektonicznych. Instalatorzy muszą sprostać wymaganiom montażu w niewielkiej przestrzeni oraz wrażliwości otoczenia na poziom hałasu z uwzględnieniem niskiego kosztu instalacji.

Niebagatelne znaczenie będzie miała również odległość od najbliższych okien i balkonów. Zamontowany agregat nie może stwarzać problemu okolicznym mieszkańcom. Ani inwestor, ani instalator nie chce mieć kłopotów spowodowanych skargami mieszkańców, czy wspólnoty na uciążliwy hałas urządzeń.

Pierwsza z zalet agregatów EazyCool ZX to ich niska głośność. W mniejszych jednostkach, jednowentylatorowych, maksymalna wartość ciśnienia akustycznego z odległości 10 m kształtuje się na poziomie 39÷40 dB, a największych jednostek dwuwentylatorowych do 42 dB. W warunkach codziennej eksploatacji wartości te są niższe, ze względu na płynną regulację prędkości obrotowej wentylatora. W odróżnieniu od innych konstrukcji, prędkość obrotowa wentylatora w agregatach EazyCool ZX obniża się wraz ze spadkiem temperatury otoczenia. Oznacza to dla przykładu, że o kilka stopni niższa temperatura w nocy w lecie spowoduje obniżenie prędkości obrotowej wentylatora, a tym samym poziom ciśnienia akustycznego spada o 3 dB. Właśnie w nocy praca agregatów najbardziej może przeszkadzać mieszkańcom (mniejszy ruch uliczny, a tym samym niższy poziom hałasu tła), a 3 dB to dwa razy „cichszy” agregat.

Kolejna kwestia związana z umiejscowieniem agregatu to warunki jego pracy. Jak wiadomo, agregat potrzebuje powietrza do chłodzenia skraplacza. Każdy instalator chciałby mieć do dyspozycji chłodne miejsce, najlepiej w cieniu, ze swobodnym, nietłumionym przepływem powietrza (rys. 1.). Niestety, w mieście występuje szereg ograniczeń i agregaty umiejscowione są w różnych wnękach, piwnicach, poddaszach czy dachach pokrytych papą (rys. 2÷4.). Wszystkie takie lokalizacje skutkują zdecydowanie wyższą temperaturą skraplania niż wynikałoby to z temperatur podawanych w prognozie pogody.

 

 

ChiK-13-05-24-1

Rys. 1. Agregat w swobodnej przestrzeni 

 

 

ChiK-13-05-24-1z

 Rys. 2. Agregaty zamontowane w wykuszach nad oknami zasłonięte żaluzjami

 

 

ChiK-13-05-26-1

Rys. 3. Agregaty zamontowane w jedynym otworze w podpiwniczeniu tarasu

 

 

ChiK-13-05-26-2

Rys. 4. Agregaty w pomieszczeniu bez okien i wentylacji oraz na dachu pokrytym papą 

 

 

Agregaty EazyCool, na taką okoliczność, zostały wyposażone w układ dodatkowego chłodzenia. Jak wiadomo, w przypadku wysokich temperatur skraplania ograniczenie narzuca nie ciśnienie skraplania, lecz temperatura na wyjściu ze sprężarki. Przekroczenie dopuszczalnej temperatury tłoczenia powoduje utratę własności smarnych oleju i zatarcie sprężarki. Temperatura tłoczenia zależy od dwóch parametrów różnicy ciśnień przed i za sprężarką oraz przegrzania gazu na ssaniu sprężarki. Na ciśnienia nie mamy wpływu. Temperatura parowania jest zadana (komora chłodnicza, mebel), a temperatura skraplania wynika z temperatury otoczenia.

Możemy jednak ograniczyć przegrzanie. Agregaty EazyCool ZX zostały wyposażone w elektroniczny, krokowy zawór rozprężny, który wtryskuje porcje ciekłego czynnika do rury ssawnej przed sprężarką. Porcje czynnika są tak odmierzane, aby zmniejszyć przegrzanie gazu do 2÷3 K. Praktyka pokazuje, że 25 K przegrzania w regale chłodniczym nie jest niczym nadzwyczajnym, a to oznacza „zawyżoną” temperaturę tłoczenia. Zmniejszenie przegrzania daje w rezultacie możliwość pracy agregatu w temperaturze otoczenia do +50°C nie osiągalnej dla innych konstrukcji. Temperatura taka może wydawać się na wyrost, wszak 32°C w lecie to już ekstremalny upał, jednak trzeba pamietać o tym jaka jest temperatura na dachu pokrytym papą czy w ciasnych przestrzeniach, w których montowane są agregaty (rys. 4.).

Ostatnia kwestia związana z umiejscowieniem agregatów to uzyskiwanie zgody od administratorów budynków i wspólnot. Mało kto zgodzi się na umieszczenie przemysłowego urządzenia na elewacji budynku. Bardzo ważnym czynnikiem jest integracja agregatu z elewacją budynku. Najłatwiej o zgodę na montaż klimatyzatorów, gdyż do tych urządzeń wszyscy się przyzwyczaili i często z nich korzystają. Agregaty Copeland EazyCool ZX nie odbiegają zewnętrznym wyglądem od klimatyzatorów, wtapiając się tym samym w miejskie otoczenia i wywołują mniej kontrowersji.

Wybór miejsca posadowienia agregatu to najbardziej czasochłonna faza montażu. Po umocowaniu urządzenia kolejne prace są bardzo proste i zajmują niewiele czasu:

  • agregat należy podłączyć do zasilania, ƒƒ
  • odpowiednio doprowadzić instalację, ƒƒ
  • do agregatu trzeba doprowadzić sygnał do pracy (opcjonalnie sygnał może być ciśnieniowy, agregat posiada dodatkowy presostat LP do tego celu), ƒƒ
  • do zaworów serwisowych agregatu należy doprowadzić rurę ssawną oraz rurę tłoczną (rys. 6.), ƒƒ
  • odciągnąć próżnię w instalacji, napełnić czynnikiem chłodniczym i uruchomić.

 

 

 ChiK-13-05-27-2

 Rys. 6. Podłączony agregat Copeland ZX EazyCool

 

 

Agregat EazyCool ZX nie wymaga „doposażenia”. Oprócz elementów wyposażenia, takich jak filtr-odwadniacz czynnika, wziernik, zbiornik, zawory odcinające, odolejacz (w wersji niskotemperaturowej), ekonomizer (w wersji niskotemperaturowej), powłoka antykorozyjna skraplacza posiada także szereg zabezpieczeń elektrycznych oraz chłodniczych.

Zabezpieczenia elektryczne: ƒƒ

  • kolejność faz (kierunek obrotów sprężarki), ƒƒ
  • asymetria zasilania (różnica napięcia w fazach zasilania), ƒƒ
  • zanik fazy, ƒƒ
  • przekroczenie maksymalnego prądu pracy.

Zabezpieczenia chłodnicze: ƒƒ

  • presostaty automatyczny LP i HP, ƒƒ presostat LP z manualną nastawą do włączenia i wyłączania agregatu według ciśnienia ssania, ƒƒ
  • usuwanie czynnika z oleju po zaniku zasilania lub długim postoju, ƒƒ
  • sygnalizacja mokrych par na ssaniu sprężarki, ƒƒ
  • grzałka karteru sprężarki, ƒƒ
  • nadzór temperatury tłoczenia, skraplania, otoczenia, ƒƒ
  • maksymalna liczba startów na godzinę, ƒƒ
  • ręczny reset konieczny dopiero po zadzałaniu 6 razy kolejno tego samego zabezpieczenia.

 

 

 

 

ChiK-13-05-27-3

Rys. 7. Widok wyświetlacza sygnalizującego normalną pracę agregatu ZX EazyCool

 

 

Uruchomienie

Agregaty Copeland ZX Eazy Cool wyposażone są w panel diagnostyczny z wyświetlaczem (rys. 7.). Za jego pomocą obsługa jest informowana o stanie pracy agregatu i ewentualnych alarmach. Uruchomienie agregatu jest bardzo proste. Trzeba jedynie podłączyć zasilanie. Agregat sam prowadzi obsługę z wykorzystaniem procesu pierwszego uruchomienia. Układ zabezpieczeń nadzoruje kierunek obrotów silnika sprężarki. Jeżeli jest on nie odpowiedni, to agregat nie zostanie uruchomiony i niezbędna będzie zmiana kolejności faz zasilania. Jeżeli kolejność faz jest prawidłowa rozpoczyna się cykl określany mianem „fresh start program”, który jest cyklem „ograniczonego rozruchu”. Polega on na tym, ze sprężarka startuje na 3 sekundy, po czym następuje 20 sekundowy postój. Agregat trzykrotnie wykonuje takie krótkie rozruchy, w trakcie których obniżone ciśnienie w karterze sprężarki wywołuje odparowanie czynnika chłodniczego z mieszniny olejowo-gazowej, tzw. odgazowanie oleju. Zabezpiecza to sprężarkę przed tak zwanym zalanym rozruchem i brakiem lub niedostatecznym smarowaniem.

Kolejną czynnością do wykonania podczas rozruchu może być regulacja zaworu rozprężnego. Agregat na wyświetlaczu może zasygnalizować mokre pary na ssaniu sprężarki. W takiej sytacji należy zwiększyć przegrzanie, przykręcając zawór rozprężny. Od tego momentu agregat EazyCool ZX pracuje już w trybie automatycznym.

Moduł diagnostyczny i możliwość odczytywania informacji przekazywanych przez agregat są niezwykle pomocne w trakcie prac serwisowych. W pierwszym rzędzie agregat samodzielnie diagnozuje prawidłowość pracy i wykorzystuje odpowiednie zabezpieczenia do prewencyjnego zatrzymywania jednostki. Pojedyńcze zdarzenia powodujące wyłączenie agregatu, nie odłączają instalacji chłodniczej z eksploatacji. Dla przykładu, zadziałanie presostatu wysokiego ciśnienia czy przekroczenie prądu pracy, spowoduje zatrzymanie sprężarki, odliczenie 3 minutowego czasu zwłoki i ponowne uruchomienie urządzenia. Eliminowane są w ten sposób wszelkie pojedyńcze czy przypadkowe zdarzenia wyzwalające zabezpieczenia. Dopiero 6-krotne, raz za razem, zadziałanie konkretnego tego samego zabezpieczenia (np. sześciokrotne zadziałanie presostatu wysokiego ciśnienia) powoduje trwałe zatrzymanie agregatu i konieczność wizyty serwisu. W takiej sytuacji nie można mówić o przypadkowym odłączeniu agregatu pod wpływem jednego silnego impulsu czy odchylenia od nominalnych warunków pracy. Agregat Copeland ZX EazyCool nie pozostawia również w takiej sytuacji serwisu samemu sobie, informuje w jakim obszarze należy szukać przyczyn wyłączenia.

Na wyświetlaczu będzie podana konkretna informacja (rys. 8.). Na wyświetlaczu widoczne są dwie cyfry. Cyfra z lewej strony informuje o stanie pracy agregatu, zaś cyfra z prawej o alarmach. Agregat EazyCool ZX może znajdować się w następujących stanach (cyfra po lewej stronie):
0 – Postój (po osiągnięciu nastawy),
1 – Praca,
2 – Agregat przygotowuje się do rozruchu (w trakcie 3 minutowego opóźnienia),
4 – Zatrzymanie awaryjne (np. za wysoka temp. tłoczenia) – reset automatyczny,
5 – Zatrzymany po sześciokrotnym zadziałaniu tego samego zabezpieczenia – reset ręczny.

Informacje alarmowe to (cyfra po prawej stronie):
0 – Brak alarmów,
1 – Błąd fazy (zła kolejność faz / zanik fazy),
2 – Sprężarka wyłączona zabezpieczeniem termicznym silnika,
3 – Przekroczenie max. prądu pracy,
4 – Za wysoka temp. tłoczenia,
5 – Presostat HP wyłączył sprężarkę,
6 – Presostat LP wyłączył sprężarkę,
7 – Uszkodzenie czujki temp. tłoczenia,
8 – Uszkodzenia czujki temp. otoczenia,
9 – Uszkodzony termistor bloku skraplacza,
E – Ostrzeżenie o pracy na mokrych parach,
A – Uszkodzony czujnik na wejściu Ekonomizera (tylko ZXLE),
C – Uszkodzony czujnik na wyjściu Ekonomizera (tylko ZXLE).

Konkretna informacja z wyświetlacza agregatu znakomicie usprawnia i skraca pracę serwisu. Od razu wiadomo jakiego rodzaju awaria wystąpiła i gdzie szukać jej przyczyn, a serwis nie marnuje czasu na zgadywanie i poszukiwanie.

 

 

ChiK-13-05-27-1

Rys. 8. Wyświetlany kod złożony z dwóch cyfr informuje
o stanie pacy agregatu lub przyczynie alarmu.

 

 

Wnioski

Agregaty Emerson EazyCool dają większe możliwości w porównaniu z innymi konstrukcjami, ze względu na przystosowanie do warunków tzw. miejskich. Są bardzo ciche (obniżając swoją głośność w krytycznej porze nocnej), znoszą ekstremalne temperatury otoczenia wynikające z niekorzystnych lokalizacji oraz posiadają wygląd ułatwiający uzyskanie zgody na ich montaż na elewacji. Dzięki bogatemu wyposażeniu skracają również do minimum czas montażu. Podczas pierwszego uruchomienia podpowiadają niezbędne czynności. Pojedyńcze epizody wyzwalające zabezpieczenia nie wyłączają instalacji z pracy i oszczędzają serwisowi przejechanych pustych kilometrów. System diagnostyczny jasno komunikuje stan pracy agregatu oraz ewentualne przyczyny alarmów, wydatnie skracając czas wszelkich interwencji nawet dla mało doświadczonej obsługi.

 

Krzysztof DUNOWSKI, Robert GREJCZ 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.