Sprężarki hermetyczne Bristol
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.06.2013

Hermetyczne sprężarki tłokowe, to podstawa małych i średnich instalacji chłodniczych na czynniki chlorowcopochodne, których miliony funkcjonują na całym świecie. Pomimo rozwoju innych sprężarek, sprężarki tłokowe dzięki wielu zaletom doskonale bronią swojej pozycji.

 

Sprężarki tłokowe Bristol stosowane są w Europie niemal od początku ich produkcji w wielu aplikacjach komercyjnych i przemysłowych. Wchodzą w skład różnorodnych instalacji ziębniczych np.: schładzalników mleka, monobloków chłodniczych, chillerów, zespołów sprężających i pomp ciepła.

 

Asortyment

Główny podział sprężChiK-13-05-14-1arek dotyczy grup zastosowań co dzieli sprężarki na: ƒƒ

  • H – wysoko temperaturowe, ƒƒ
  • L – nisko temperaturowe, ƒƒ
  • M – średnio temperaturowe,

i wiąże się również z przystosowaniem sprężarek do pracy z odpowiednimi czynnikami chłodniczymi.

Podział na grupy temperaturowe jest stosowany przez wszystkich producentów sprężarek. Granice temperaturowe pomiędzy poszczególnymi grupami sprężarek są bardzo nieostre i traktowane umownie. Niezależnie od producenta zakresy pracy sprężarek wchodzących w skład sąsiadujących grup zachodzą na siebie.

W swoim asortymencie firma Bristol wprowadziła na rynek sprężarki Benchmark w grupie oznaczonej literą R, których zakres pracy dotyczący zmienności temperatury ssania wynosi od -30 do +15ºC.

Dalszy podział sprężarek uzależniony jest od ich budowy i związanej z tym wydajności. Sprężarki dwucylindrowe o wydajności objętościowej ok. 5÷9 m3/h występują w serii B, natomiast o wydajności 10÷18 m3/h w serii A. Obie te serie charakteryzuje owalny pokrój obudowy, lecz różniący się dla serii A i B. Sprężarki serii BG, trzycylindrowe o wydajności 29÷43 m3/h oraz sprężarki serii NG sześciocylindrowe o wydajności 58÷89 m3/h, charakteryzują się z kolei okrągłym pokrojem obudowy.

Silniki napędowe sprężarek występują w 12 wersjach, natomiast warunki zasilania elektrycznego (liczba faz, napięcie, częstotliwość) w 22 konfiguracjach. W przypadku sprężarek serii NG mogą być wyposażone w silniki dwubiegowe (odmiana G) –trójfazowe o uzwojeniu w gwiazdę i obrotach 2900/1450 obr./min.

Pod kątem zabezpieczenia silnika stosowane jest kilka sposobów. Najczęściej spotykanym jest zabezpieczenie wewnętrzne (symbol B), a dla sprężarek serii NG moduł zabezpieczający z pomiarem temperatury uzwojeń (P lub R).

W zależności od wielkości sprężarki oraz serii istnieje szereg sposobów ich zamocowania.

Sprężarki mogą być produkowane wg różnych, 16 wersji – generacji, uwzględniających np. zmiany konstrukcyjne, materiałowe itp.

Wszystkie charakteryzujące sprężarkę symbole ujęte są w opisie modelu, którego wyjaśnienie zawarte jest w każdym katalogu sprężarek.

 

 

ChiK-13-05-16-1

Rys. 1. Przekrój sprężarki Benchmark. Widoczny wbudowany tłumik ssania

 

 

Budowa

Budowa sprężarek Bristol jest typowa jak dla większości sprężarek hermetycznych. Oś wału napędowego silnika jest równoległa lub pokrywa się z osią główną obudowy. Silnik umieszczony w górnej części obudowy chłodzony jest zasysanymi parami czynnika chłodniczego. Usytuowanie bloku sprężarki w dolnej części, w bezpośredniej bliskości miski olejowej zapewnia dobre smarowanie łożysk. Obudowy sprężarek serii A i B o kształcie eliptycznym dla serii B osie 248/164 mm wysokość 321÷ 349 mm, dla serii A osie 260÷278/ 260 mm, wysokość 371÷441 mm. W sprężarkach serii BG oraz NG obudowy mają kształt walca. BG – średnica 314 mm, wysokość 447÷535; NG – średnica 367 mm, wysokość 552 mm.

Wszystkie sprężarki posiadają trzy króćce przyłączeniowe: ssawny, tłoczny oraz serwisowy. Króćce ssawny i tłoczny mogą być w wersji do przylutowania lub skręcane w systemie rotolock. Wzierniki poziomu oleju w sprężarkach serii B są niedostępne, w sprężarkach serii A – instalowane na życzenie, zaś w sprężarkach serii G – instalowane seryjnie.

Sprężarki niskotemperaturowe grupy L występują wyłącznie w wykonaniu serii B i A.

Fabryka oferuje również zestawy sprężarek tandem (Dual Compressor Application) oznaczonych literką D.

Solidna budowa i niezawodna praca pozycjonuje sprężarki tłokowe Bristol w pierwszym rzędzie komponentów urządzeń chłodniczych.

 

 

ChiK-13-05-16-2

Rys. 2. Obszar pracy sprężarek Benchmark dla czynnika R410A

 

 

Aplikacje

Sprężarki tłokowe Bristol dedykowane są do pracy z czynnikami: R22; R407C; R404A; oraz R410A. Mogą być aplikowane do urządzeń chłodniczych zarówno nisko- jak i wysokotemperaturowych oraz pomp ciepła. Zakresy wydajności poszczególnych serii przedstawia poglądowo tabela 1.

 

 

ChiK-13-05-16-3

 

 

Sprężarki BENCHMARK

Firma Bristol wprowadziła do produkcji sprężarki nowej generacji pod nazwą Benchmark. Produkty te charakteryzują się możliwością pracy w dużym zakresie przedziału temperaturowego. Zakres wydajności określony dla warunków porównawczych wg ARI wynosi ok. 4÷12 kW.

Wprowadzone innowacje spowodowały uzyskanie wyższej efektywności pracy sprężarek, a co za tym idzie, obniżenie kosztów eksploatacji. Obniżenie głośności i wibracji uzyskano poprzez zastosowanie wewnętrznego tłumika po stronie ssawnej (rys. 1) oraz odpowiedniej obudowy. Zakresy wydajności sprężarek Benchmark dla pracy z różnymi czynnikami przedstawiono w tabeli 1, 2.

 

 

ChiK-13-05-16-4

 

 

Dzięki wykorzystaniu w budowie sprężarki technologii sprawdzonej w przemyśle lotniczym uzyskano zmniejszenie oporów tarcia, co przełożyło się bezpośrednio na wzrost efektywności. Sprężarki tłokowe Benchmark oferują osiągi porównywalne ze sprężarkami scroll, a nawet wyższe w zastosowaniu do pomp ciepła. Przykładowe wartości wydajności i COP zawiera tabela 2. W rezultacie zastosowanych innowacji zwiększono również zakres działania sprężarek. Obszar stosowania dla czynnika R410A przedstawia rys. 3.

 

 

ChiK-13-05-17-1a

Rys. 3. Głowice sprężarek Benchmark: a) H82J oraz b) I2 H83B 

 

 

Nowości

Bristol prowadzi intensywne prace badawcze i rozwojowe, co uwidacznia się wprowadzaniem nowych rozwiązań, kolejnych generacji i wersji sprężarek. Skalę tych zmian widać na przykładzie zestawienia wycofanych – zdezaktualizowanych modeli, zamieszczonego w katalogu dostępnym na stronie internetowej firmy. Wycofane modele zastąpione zostały głównie przez sprężarki rodziny Benchmark.

W zapowiedziach pojawia się model Benchmark I2 H83B o zmodyfikowanych zaworach tłocznych typu dyskowego wykonanych z polimerów, stosowanych wcześniej w sprężarkach INERTIA, w ilości dwóch zaworów na cylinder, w wyniku czego spadły opory przepływu oraz zmniejszona została przestrzeń szkodliwa i reekspansja gazu podczas suwu ssania rys. 3b. Podnosi to wydajność objętościową sprężarki. Ponadto zmodernizowano łożyska zmniejszając pracę tarcia. W rezultacie uzyskano zwiększenie COP.

 

 

ChiK-13-05-17-3

Rys. 4. Sprężarka V Star, serii V80J

 

 

ChiK-13-05-17-6

 

 

Kolejną nowością jest wprowadzenie sprężarek „VStar – Variable Speed V80J” (rys. 4., tabela 3) z napędem pozwalającym na pracę ze zmiennymi obrotami w zakresie od 1200÷3600 obr./min dla chłodzenia i do 4800 obr./min dla pomp ciepła, poprzez zastosowanie dwustopniowych przekształtników częstotliwości i odpowiednio zmodyfikowanych silników wyposażonych w magnesy stałe. System smarowania sprężarek zapewnia bezpieczeństwo pracy przy niskich obrotach. Zastosowany elektroniczny kontroler umożliwia precyzyjne nastawienie wydajności, monitoring prędkości chłodzenia, ogrzewania, rozruchu i odtajania, jak również sterowanie pracą wentylatora skraplacza. Zapewnia również diagnostykę systemu.

Testy laboratoryjne wykazały efekty w postaci zwiększenia COP w granicach 12÷30% i HPF 10÷20%.

Sterownik posiada funkcję automatycznej redukcji obrotów silnika w przypadku zmian napięcia lub /i poboru prądu. Odwzorowanie zależności pokazano na wykresach Rys 6 a i b.

 

 

ChiK-13-05-17-5

Rys. 6. Odwzorowanie zmian redukcji obrotów silnika w zależności od napięcia

 

 

Dobór sprężarek

Wstępnego doboru sprężarki dokonać można korzystając katalogów dystrybutora lub producenta dostępnych na stronach internetowych. Na stronie producenta możliwe jest skorzystanie z uproszczonego programu doboru. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do dystrybutora.

 

Dostępność

Głównym dystrybutorem sprężarek Bristol na Europę jest firma AREA Cooling Solutions.

Szerokie spektrum modeli dostępne jest z magazynu dystrybutora. Sprężarki nietypowe lub duże ilości należy zamawiać u dystrybutora z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Adam ŻÓŁTANIECKI

 

Opracowano na podstawie materiałów:
[1] Bristol Compressors Int
[2] AREA Cooling Solutions Sp. Z o.o.

 

 

Producent

Zakład produkChiK-13-05-14-2cyjny sprężarek Bristol znajduje się w stanie Virginia w USA. Zajmuje powierzchnię ok. 56 000 m2. Liczba zatrudnionych to 880 pracowników. Sprężarki produkowane są od roku 1975. Roczna produkcja to ok. 5 milionów sztuk. 100% sprężarek produkowanych jest w USA. Sprężarki Bristol eksportowane są do 60 krajów.

 

Dystrybutor:

AREA CooliChiK-13-05-17-7ng Solutions Sp. z o.o.
ul. Relaksowa 27
55-080 Nowa Wieś Wrocławska
tel./fax: +48 71 354 56 24
e-mail: area@area.p l www.area.pl

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.