Sprężarki spiralne - cz. 4. Agregaty i zestawy sprężarkowe
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 11/2008  |  Data dodania: 21.11.2008

W poprzedniej części artykułu autor przedstawił rozwiązania stosowane w sprężarkach, w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami w przypadku wystąpienia uderzeń hydraulicznych, jak też nadmiernego ciśnienia sprężania lub pojawienia się drobnych zanieczyszczeń mechanicznych w przestrzeniach roboczych.
W czwartej, ostatniej części natomiast przedstawione zostaną agregaty typu tandem, oraz układy wielosprężarkowe.

    W zakresie górnych granicznych wielkości mechanicznych, sprężarki spiralne konkurują ze sprężarkami śrubowymi, szczególnie w zastosowaniach do ziębiarek wody dla klimatyzacji [30]. W celu przełamania mocnej pozycji sprężarek śrubowych w zakresie wyższych mocy, bez konieczności opracowywania całkowicie nowych konstrukcji zespołu sprężającego, wykraczających poza dotychczas opanowane wielkości, sięgnięto po rozwiązania zastępcze, które umożliwiają osiągnięcie wyższych wydajności przez tworzenie zintegrowanych zestawów wielosprężarkowych, podobnie jak to praktykuje się w innych rodzinach sprężarek. Najprostszym rozwiązaniem jest tworzenie montowanych fabrycznie zestawów dwu- do czterosprężarkowych, złożonych z typowych sprężarek, z zastosowaniem pewnych instalacji integrujących je funkcjonalnie. Dzięki temu, użytkownik może je traktować podczas montażu na miejscu ustawienia oraz podczas eksploatacji, jako jeden zespół funkcjonalny, bardzo często jeszcze wyposażony w dodatkowe możliwości. Te rozwiązania przedstawione są bliżej w dalszej części artykułu.

 Agregaty typu tandem
    Firma Copeland zaprezentowała w 2007 r. modele podwojonych sprężarek spiralnych o nazwie dual scroll, o konstrukcji stosowanej w innych rodzajach sprężarek, zwykle pod nazwą tandem. Budowa takiej sprężarki jest przedstawiona na rys. 33.
    Jest to sprężarka pozioma o budowie semihermetycznej. W skrócie – sprężarka składa się z dwóch zespołów sprężających, spiralnych, osadzonych na dwóch przeciwległych końcach wału, wspólnego silnika napędowego. Jako podstawowy, został użyty jeden z typowych produkowanych zespołów, który współdziała z silnikiem, o kierunku obrotów zgodnym z kierunkiem obrotów zegara, do jakiego dostosowana jest geometria spirali sprężarki. Dla drugiego zespołu, usytuowanego na drugim końcu wału i zamontowanego w stosunku do poprzedniego w położeniu odwróconym, wał wykonuje obroty w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów zegara. Zatem zamontowany w tym miejscu typowy spiralny zespół sprężający nie mógłby działać i konieczne było opracowanie zespołu sprężającego o odwróconej geometrii wirników.
     Przygotowano dwa modele tych sprężarek, 50 HP i 60 HP, bazujących na produkowanych zespołach największych sprężarek firmy Copeland serii ZR310KCE i ZR380KCE. Charakterystyka nominalna tych modeli, o wydajnościach wyporowych ok. 71,5 i 87,5 m3/h, dla R407C została przedstawiona w tabeli 4. a zakres zastosowań na rys. 34.
    Regulacja wydajności jest stosowana w zespole sprężającym o odwróconym kierunku obrotów. Króciec ssawny sprężarki jest usytuowany w pobliżu tego zespołu, zapewniając jego bezpośrednie zasilanie czynnikiem. Czynnik zasysany przez drugi zespół sprężarki jest pobierany z tego samego króćca i doprowadzany do niego częściowo przez bezpośredni kanał przelotowy a częściowo przez szczeliny wewnętrzne silnika elektrycznego w celu jego chłodzenia. Dzięki temu zapewnione jest jego nieprzerwane chłodzenie, również przy ciągłej pracy sprężarki z wydajnością 50%. (...)

 Układy wielosprężarkowe
    Układy takie stosowane są we wszystkich obszarach zastosowań sprężarek spiralnych, głównie ze względu na możliwość poszerzenia ich zastosowań przez zwielokrotnienie wydajności, przy równoczesnym zapewnieniu niezawodności działania fabrycznie dobranego, zblokowanego zestawu o sprawdzonych właściwościach użytkowych. Przy zestawianiu kilku sprężarek spiralnych w jeden zespół funkcjonalny można było wykorzystać doświadczenia uzyskane wcześniej podczas wdrażania podobnych układów sprężarek tłokowych. Niemniej sprężarki spiralne mają dość wrażliwy, bezciśnieniowy system smarowania, niezabezpieczony za pomocą presostatu, który w sprężarkach tłokowych umożliwiaja monitorowanie systemu smarowania. Dlatego trzeba było poświęcić więcej uwagi na niezawodne rozwiązanie problemu zapewnienia powrotu oleju unoszonego ze sprężarek spiralnych do instalacji i utrzymania niezbędnego poziomu oleju w karterach poszczególnych sprężarek w zestawach wielosprężarkowych [9].
    Badania przeprowadzane przez firmę Copeland [17], potwierdziły możliwość wykorzystywania układów złożonych z dwóch do czterech sprężarek, przy zachowaniu określonych zasad doboru, właściwych rozwiązań przewodów wyrównawczych ciśnienia i poziomu oleju w karterach sprężarek i odpowiedniego zaprojektowania przewodów  ssawnych i tłocznych, zapewniającego wyrównanie pomiędzy sprężarkami ciśnień ssania i tłoczenia na ich dopływie i odpływie, przy różnych systemach powrotu oleju z instalacji. Na rys. 37 i 38 przedstawiono przykładowe schematy instalacyjnych połączeń sprężarek, bazujące na dwóch różnych systemach ich działania.
    Na rys. 37 przedstawiona jest instalacja, w której powrót oleju następuje poprzez przewód ssawny a wyrównanie poziomów oleju pomiędzy karterami sprężarek następuje samoczynnie, na zasadzie naczyń połączonych. Niezbędne wyrównanie ciśnień w karterach zapewnia odpowiedni przewód wyrównawczy.
    Z kolei na rys. 38 przedstawiono instalację, w której występuje odolejacz przeznaczony do zatrzymywania oleju unoszonego ze sprężarek a powrót oleju do poszczególnych sprężarek jest sterowany za pomocą indywidualnych regulatorów umieszczonych przy każdej z nich i odbywa się pod ciśnieniem. (...)

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.