Metody obliczania temperatury międzystopniowej dla urządzeń kaskadowych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 4/2008  |  Data dodania: 14.04.2008

Współczesne wymagania ekologiczne, poparte ustawodawstwem zarówno polskim jak i unijnym, zalecają stosowanie w urządzeniach chłodniczych czynników naturalnych. Jest to możliwe np. w urządzeniach kaskadowych. W niniejszym artykule dokonano oceny wpływu temperatury międzystopniowej na efektywność energetyczną urządzenia oraz przedstawiono kilka metod jej wyznaczania. 

     W celu osiągania niskiej temperatury, poniżej -40oC, gdy efektywność urządzeń jednostopniowych jest niewystarczająca stosuje się urządzenia wielostopniowe lub kaskadowe. W urządzeniach wielostopniowych w nisko- i wysokociśnieniowej części krąży ten sam czynnik chłodniczy, natomiast w urządzeniach kaskadowych w części nisko- i wysoko -temperaturowej mogą krążyć dowolne czynniki. Czynniki chłodnicze dobiera się do poszczególnych stopni kaskady, tak aby ich własności termodynamiczne odpowiadały zakresom pracy poszczególnych stopni kaskady. Zastosowanie różnych czynników w poszczególnych stopniach urządzenia kaskadowego prowadzi do zmniejszenia strat nieodwracalności obiegu. Poszczególne stopnie urządzenia kaskadowego połączone są wymiennikiem ciepła nazywanym skraplaczo-parowaczem. Urządzenie kaskadowe może być zbudowane z dowolnej liczby stopni tworzonych przez urządzenia jedno- lub wielostopniowe. Należy jednak zauważyć, że ze względu na skończoną powierzchnię wymiany ciepła w skraplaczo-parowaczu i wynikającą z tego różnicę temperatury układ kaskadowy może charakteryzować się niższą efektywnością energetyczną niż urządzenie wielostopniowe działające w tym samym zakresie temperatur. Dla nieskończenie dużej powierzchni wymiany ciepła w skraplaczo-parowaczu różnica temperatury skraplania niższego stopnia i parowania wyższego stopnia jest nieskończenie mała – w takiej sytuacji układ kaskadowy jest równoważny termodynamicznie układowi wielostopniowemu. [5] Wynika z tego, że zastosowanie układu kaskadowego należy poprzedzić wnikliwą analizą techniczno-ekonomiczną, szczególnie, jeśli dane zagadnienie może być zrealizowane za pomocą urządzeń wielostopniowych.

Zasada działania urządzeń kaskadowych
     Schemat urządzenia kaskadowego o dwóch stopniach składających się z jednostopniowych urządzeń chłodniczych przedstawiony jest na rys. 1. (...)


Naturalne czynniki chłodnicze w urządzeniach kaskadowych
     Popularną parą czynników stosowanych w urządzeniach kaskadowych jest amoniak (NH3, R717) i dwutlenek węgla (CO2, R744). Oba czynniki wykorzystywane były w chłodnictwie już w XIX wieku. Amoniak używany jest do tej pory głównie w instalacjach przemysłowych, natomiast dwutlenek węgla został zastąpiony w latach 30. XX wieku przez chlorofluorowęglowodory (CFCs), a obecnie przeżywa renesans. Oprócz wspomnianych czynników w kaskadach często wykorzystywany jest również propan (C3H8, R290).
     W przypadku amoniaku zarówno wartość wskaźnika ODP jak i GWP wynosi zero. Amoniak jest stosowany głównie w urządzeniach wielostopniowych do temperatury parowania -35oC. W tej temperaturze, ciśnienie parowania amoniaku jest niższe od ciśnienia atmosferycznego, co powoduje znaczne trudności eksploatacyjne. Ponadto zastosowanie amoniaku wiąże się z określonymi problemami m. in. koniecznością ograniczenia kontaktu z żywnością, niskim ciśnieniem w niskich temperaturach. Propan charakteryzuje się własnościami termodynamicznymi zbliżonymi do amoniaku, przy czym jego ODP=1 a GWP=20. Jego główną zaletą w porównaniu do amoniaku jest brak toksyczności. Natomiast wadą propanu jest palność, w związku z czym konieczne jest zachowanie szczególnych warunków bezpieczeństwa. Propan może być stosowany do uzyskiwania bardzo niskiej temperatury do -60oC.
     Wskaźnik ODP dla dwutlenku węgla również wynosi zero, natomiast wskaźnik GWP = 1,0. Jednak wartość ta w porównaniu z GWP dla czynników CFC, HCFC oraz HFC jest znikoma. Faktem jest, że CO2 stanowi główne zagrożenie odnośnie globalnego ocieplenia (rzędu 63% wszystkich gazów mających wpływ na ten proces), ale dzieje się tak na skutek emitowania go w wielkich ilościach przez przemysł. Wykorzystywany w urządzeniach chłodniczych dwutlenek węgla jest produktem ubocznym powstającym w wielu procesach przemysłowych, np. w przemyśle chemicznym, w cementowniach oraz głównie w siłowniach energetyki zawodowej. Otrzymywany jest także ze źródeł naturalnych. Stosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego w szczelnie zamkniętej – na kilkanaście lat – instalacji, jest niczym innym, jak opóźnieniem jego emisji do atmosfery – podobnym do absorbowania dwutlenku węgla przez wzrastające rośliny. Z tych względów CO2 jako gaz całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla środowiska staje się znowu popularny.
     Do ważnych zalet dwutlenku węgla należą m. in. [3, 4, 8]:
● wysoka jednostkowa objętościowa wydajność chłodnicza qv [kJ/m3]. Wydajność ta jest 5 do 10 razy wyższa od analogicznej wydajności innych czynników. Prowadzi to do miniaturyzacji sprężarek, aparatury oraz rurociągów i armatury,
● niski stosunek sprężania CO2 i w związku z tym wysoka sprawność objętościowa sprężarek,
● małe spadki temperatury dla wysokich spadków ciśnienia w parowaczach. Ta właściwość pozwala na stosowanie w aparatach strumieni przepływającej masy CO2 o wysokiej gęstości. W ten sposób wymiana ciepła ulega intensyfikacji,
● kompatybilność z wszelkimi materiałami konstrukcyjnymi,
● mieszalność z olejami mineralnymi,
● wysokie ciepło parowania i wysokie ciepło właściwe,
● niska lepkość dynamiczna cieczy – prowadząca do niskich oporów przepływu w rurociągach, armaturze i wymiennikach ciepła,
● wysoka trwałość chemiczna, niska cena i powszechna dostępność,
● bezpieczeństwo dla produktów spożywczych i środowiska naturalnego.

     Jednak dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i może zalegać w piwnicach, ładowniach statków itp. – grożąc uduszeniem, dlatego w przypadkach dużych urządzeń eksploatowanych w takich warunkach powinna być zapewniona intensywna wentylacja pomieszczeń.
     Główną wadą CO2 są wysokie ciśnienia robocze – kilkakrotnie przewyższające występujące w klasycznych instalacjach chłodniczych. Oznacza to konieczność przekonstruowania urządzeń. Jednakże, ponieważ zastosowanie

CO2 zapewnia znacznie wyższą wydajność objętościową, istnieje wiele możliwości minimalizacji i optymalizacji elementów instalacji (generalnie będą one znacznie mniejsze, ale wytrzymalsze i masywniejsze).

Obliczenia parametrów międzystopniowych
     Jednym z istotnych zagadnień wpływających na efektywność realizacji obiegu kaskadowego jest odpowiedni dobór parametrów spięcia międzystopniowego. W literaturze brak jest jednak ścisłych wytycznych dotyczących obliczenia temperatury międzystopniowej dla urządzeń kaskadowych działających na różnych czynnikach chłodniczych. Istnieją tylko ogólne wytyczne, aby posługiwać się wartościami średnimi. W ostatnich latach można zaobserwować intensyfikację badań w tym zakresie, jednak nie opracowano analitycznego rozwiązania umożliwiającego obliczenie optymalnej temperatury międzystopniowej dla urządzenia kaskadowego działającego z dwoma dowolnymi czynnikami. Metodę obliczenia temperatury międzystopniowej dla sprężarkowych urządzeń kaskadowych działających na jednym czynniku chłodniczym polegającą na minimalizacji przyrostu entropii zaproponowali Ratts i Brown [10]. Optymalizację urządzenia kaskadowego z dwutlenkiem węgla i propanem przedstawia Bhattacharyya et al [1, 2]. Natomiast optymalizację temperatury międzystopniowej w kaskadzie z CO2 i NH3 opisuje Lee et al [6]. Opracowany wzór daje wyniki bardzo zbliżone do wyników badań przeprowadzonych przez Yabusita i Kitaura [12] na urządzeniu o wydajności 175 kW. Należy jednak zauważyć, że opracowana metoda bazuje na szeregu założeń upraszczających m.in. nie uwzględnia strat ciepła i ciśnienia podczas przepływu przez rurociągi – czynnik wypływający ze skraplacza, skraplaczo-parowacza i parowacza jest w stanie nasycenia (brak dochłodzenia i przegrzania). (...)

Wnioski
     W rozważanym zakresie temperatury międzystopniowej tm = -24÷-6ºC różnica pomiędzy maksymalną i minimalną wartością pracy dla całego urządzenia wynosi 10%. Wynika z tego, że optymalizacja wartości temperatury międzystopniowej jest zabiegiem celowym, gdyż w sposób istotny wpływa na efektywność urządzenia i koszty eksploatacyjne związane z jego użytkowaniem.
     W związku z powyższym konieczne jest opracowanie analitycznego rozwiązania umożliwiającego wyznaczenie parametrów międzystopniowych dla urządzenia kaskadowego działającego na dwóch dowolnych czynnikach chłodniczych.

LITERATURA
[1] S. BHATTACHARYYA, S. MUKHOPADHYAY, A. KUMAR, R.K. KHURANA and J. SARKAR: Optimization of a CO2–C3H8 cascade system for refrigeration and heating, International Journal of Refrigeration Volume 28, Issue 8, December 2005.
[2] S. BHATTACHARYYA, S. BOSE, J. SARKAR: Exergy maximization of cascade refrigeration cycles and its numerical verification for a transcritical CO2–C3H8 system International Journal of Refrigeration Volume 30, Issue 4, June 2007.
[3] Z. GRUDA: Zastosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego, Chłodnictwo 1999, t. 34, nr 7, str. 16-19.
[4] Z. GRUDA: Dwutlenek węgla (CO2) jako czynnik chłodniczy. Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa – Paryż, 15 Nota Informacyjna nt. czynników chłodniczych, Chłodnictwo 2000, t. 35, nr 8, str. 6-8.
[5] red. nauk. E. KOCH: Poradnik chłodnictwa, praca zbiorowa, tłum.: St. KOSIAK, J. LATKOWSKI, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 1965 r.
[6] T. S. LEE, C. H. LIU, T.W. CHEN: Thermodynamic analysis of optimal condensing temperature of cascade-condenser in CO2/NH3 cascade refrigeration systems, International Journal of Refrigeration Volume 29, Issue 7, November 2006.
[7] Wł. Merc: Chłodnictwo. Teoria chłodziarek, cześć I, wydanie II, Warszawa, PWN 1972 r.
[8] A. PALIWODA: Naturalne czynniki chłodnicze. Własności termodynamiczne i użytkowe, zastosowania. Część III. Dwutlenek węgla (R 744) (1), Technika chłodnicza i klimatyzacyjna 1997, nr 5, str. 199-203.
[9] N. PETTER, D. FILIPPO, R. HARVARD, B. ARNE: Measurements and experience on semi-hermetic CO2 compressors, Fifth International Conference on Compressors and Coolants, IIR, Slovakia 2004.
[10] E. B. RATTS, J. S. BROWN: A generalized analysis for cascading single fluid vapor compression refrigeration cycles using entropy generation minimization method, International Journal of Refrigeration 23 (2000), str. 353-365.
[11] W.F. STOECKER: Industrial Refrigeration Handbook, McGraw Hill, 1998.
[12] T. YABUSITA, T. KITAURA: CO2/NH3 Cascade Refrigeration System (Technical Report), Toyo EngineeringWorks, LTD., 2005. 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.