Pomiary w instalacjach wentylacyjnych Narzędzia i metody służące do pomiaru przepływu powietrza
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Data dodania: 25.03.2015

Wykonanie montażu instalacji wentylacji mechanicznej nie kończy procesu jej kreowania. W celu osiągnięcia zakładanych na etapie projektu parametrów – w szczególności wydajności, ale także temperatury, wilgotności i innych ostatnim krokiem przed przekazaniem instalacji użytkownikowi winno być przeprowadzenie weryfi kacji istotnych parametrów jej pracy.

W celu ujednolicenia procedur stosowanych w czasie badań wydajności oraz parametrów powietrza w instalacji wentylacyjnej przygotowano normę PN-EN 12599 „Wentylacja budynków – Procedury badań i metody pomiarowe stosowane podczas odbioru instalacji wentylacji i klimatyzacji”. Zawiera ona nie tylko zestawienie parametrów, które powinny być zweryfikowane w trakcie badań odbiorowych, ale także opis sprzętu jaki może być do tego celu zastosowany, jego niepewności pomiarowe, a także algorytm wykonania badania.

 

 

2015 03 66 1 

 

 

Narzędzia do wykonywania pomiarów

 

 

W niniejszym artykule uwagę zwrócono przede wszystkim na metody i narzędzia służące do pomiaru przepływu powietrza w instalacji wentylacji i na elementach zakańczających.

 

 

Anemometr skrzydełkowy

 

 

Narzędzia z tej grupy posiadają ruchomy element w postaci skrzydełka, a pomiar odbywa się na zasadzie obliczania prędkości obrotowej tegoż elementu. Anemometry skrzydełkowe występują w rozmiarach od kilkunastu do około stu milimetrów. Wadą tego narzędzia jest po pierwsze jego rozmiar, a po drugie zwiększone błędy pomiarowe w dolnych zakresach pomiarowych.

 

 

2015 03 66 2

Rys. 1. Anemometr skrzydełkowy. Źródło: TSI Incorporated

 

 

Termoanemometr

 

 

Podstawą wykonania pomiaru jest zdolność chłodząca strumienia badana przez element termooporowy. Ogromną zaletą tego narzędzia są niewielkie rozmiary. Sama sonda ma wymiar na poziomie 1÷2 milimetrów. Razem z tuleją osłonową średnica otworu w kanale, który należy przygotować na potrzeby wykonania pomiaru, to 8÷10 mm. Drugą istotną zaletą jest wyższa, niż w przypadku anemometru skrzydełkowego, dokładność pomiarów w dolnych zakresach pomiarowych.

 

 

2015 03 66 3

Rys. 2. Termoanemometr. Źródło: TSI Incorporated

 

 

Rurka Prandtla

 

 

Rurka Prandtla nazywana jest również rurką Pitota. Istnieje jednak różnica pomiędzy tymi dwoma konstrukcjami. Rurka Prandtla jest de facto udoskonaleniem rurki Pitota. W obu przypadkach podstawa fi zyczna pomiaru jest taka sama: mierzone są wartości ciśnienia całkowitego oraz statycznego za pomocą manometru różnicowego. Wynikiem pomiaru jest ciśnienie dynamiczne, które w prosty sposób przeliczane jest na prędkość:

 

 

2015 03 67 1

 

 

co po przekształceniu daje:

 

 

2015 03 67 2

 

 

gdzie:

w – prędkość powietrza w przewodzie [m/s],

ρ – gęstość mierzonego powietrza [kg/m3],

Δpd – wartość ciśnienia dynamicznego [Pa].

Warto tutaj pamiętać o kompensacji gęstości powietrza do temperatury mierzonego strumienia.

W przypadku rurki Pitota za pomocą samej rurki mierzone jest wyłącznie ciśnienie całkowite. Ciśnienie statyczne mierzone jest za pomocą odrębnego przyrządu (ważne, aby mierzone było w tej samej płaszczyźnie pomiarowej). Ludwig Prandtl wraz z Henry Darcy udoskonalili ten pomiar, konstruując rurkę wewnątrz której wykonywany jest zarówno pomiar ciśnienia statycznego, jak i całkowitego. Ułatwia to znakomicie korzystanie z niej. W dniu dzisiejszym różnice w nazewnictwie zatarły się i nazwy rurka Prandtla i Pitota używane są zamiennie.

 

(...)

 

 

2015 03 67 3

Rys. 3. Schemat rurki Prandtla. Źródło: Wikipedia

 

 

2015 03 67 4

Rys. 4. Rurka Prandtla. Źródło: TSI Incorporated

 

 

Balometr

 

 

(...)

 

 

Metody wykonywania pomiarów

 

 

(...)

 

 

Niepewności wykonywania pomiarów

 

 

(...)

 

 

Pomiary specjalne

 

 

(...)

 

 

Podsumowanie

 

 

W niniejszym artykule omówiono jedynie podstawy związane z wykonywaniem badań odbiorowych instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W badaniach takich, zgodnie z normą PN-EN 12599 z tabelą 1 niezbędne do wykonania często są także takie parametry jak temperatura powietrza nawiewanego, temperatura w pomieszczeniu, wilgotność, prędkość powietrza w strefi e przebywania ludzi itd. Zdaniem autorów instalacja poddana być powinna również badaniu szczelności kanałów. 

 

Przytoczona norma nie jest jedynym kryterium oceny osiąganych wyników pomiarowych, ale możemy również spotkać się z wytycznymi zarówno w projekcie, jak też w wytycznych Inwestora lub Użytkownika. Dla przykładu w przypadku certyfi kacji BREEAM, oczekiwane niepewności pomiarowe są znacznie niższe. 

 

Wykonanie procedury balansowania instalacji przynosi użytkownikowi korzyści nie tylko w postaci gwarancji pracy instalacji w jej warunkach projektowych, ale także eliminację szeregu problemów/ pozostałości montażowych z okresu budowy.

 

 

 

Mgr inż. Kamil SACZUK
– KS-Instal sp. z o.o.

Dr inż. Zenon SPIK
– KS-Instal sp. z o.o.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.