Hydronicpack – kompleksowe i intuicyjne narzędzie CAD od Fluid Desk Projektowanie wodnych instalacji grzewczych i chłodniczych
Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.03.2015

Fluid Desk jest producentem sprawdzonych i cenionych programów do wspomagania projektowania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w środowisku CAD. Konsekwentnie rozwijane i systematycznie aktualizowane aplikacje komputerowe, uwzględniające powszechnie stosowane normalia i dobre praktyki, stanowią codzienne narzędzie pracy w tysiącach pracowni projektowych.

Narzędzia projektowe Fluid Desk, dzięki starannie opracowanym funkcjom automatyzującym projektowanie, znacząco zwiększają efektywność pracy. O sukcesie rynkowym Ventpack – flagowego produktu Fluid Desk, zadecydował szereg funkcji takich jak:

  • możliwość pracy w dwóch konkurencyjnych środowiskach graficznych tj. w AutoCAD i BricsCAD oraz zapis rysunków w formacie .dwg,
  • precyzyjnie opracowane biblioteki producentów i kompleksowe biblioteki ogólne,
  • inteligentny charakter obiektów – po wstawieniu można je modyfikować, przeglądać ich właściwości oraz korzystać z szeregu funkcji rysunkowych np. przesuwać, kopiować, etc.
  • obliczenia hydrauliczne i akustyczne, 
  • automatyczne numerowanie i opisy elementów,
  • automatyczne sporządzanie zestawień materiałowych,
  • praca w 2D i 3D,
  • wykrywanie kolizji i ukrywania linii niewidocznych.

 

Oprogramowanie Fluid Desk dzięki zaimplementowanym narzędziom do wymiany informacji ze środowiskiem zewnętrznym (zestawienia materiałowe, obliczenia hydrauliczne i akustyczne, informacja o geometrii zaprojektowanych instalacji itd.) konsekwentnie dostosowywane jest do wymagań standardów BIM, w oczekiwaniu na pojawienie się praktycznych standardów w tym zakresie, wnoszących określone korzyści dla codziennej pracy projektanta.

 

Hydronicpack jest najnowszym produktem Fluid Desk, który ze względu na dużo szerszą funkcjonalność – umożliwia projektowanie wodnych instalacji zarówno chłodniczych jak i grzewczych – zastąpił on program Coolpack. Pierwsze doświadczenia związane z projektowaniem wodnych rurowych instalacji chłodniczych zdobyte przez kilka lat rozwoju Coolpack stały się podstawą do stworzenia nowego, kompleksowego i intuicyjnego narzędzia do projektowania wodnych instalacji grzewczych i chłodniczych.

 

Jednym z najistotniejszych nowych narzędzi udostępnionych w Hydronicpack jest ciągłe rysowanie, zarówno pojedynczych rur jaki i ich wiązek, z automatycznym doborem średnic. Projektant może skonfi gurować kryteria stosowane przez program w czasie automatycznego doboru średnic rur – służy do tego funkcja „Reguły wymiarowania rur” (rys. 1.), tworząc i zapisując swoje reguły, które może wykorzystywać w kolejnych projektach. 

 

 

2015 03 43 1

Rys. 1. Hydronicpack 4.0 – funkcja „Reguły wymiarowania rur”

 

 

Wstawianie do projektu terminali – konwektory, klimakonwektory wentylatorowe itp. – oraz definiowanie ich parametrów na podstawie wcześniej wykonanych obliczeń zapotrzebowania na moc grzewczą i (lub) chłodniczą jest stosunkowo pracochłonnym procesem. Kłopotliwe i czasochłonne jest dokonywanie zmian w poszczególnych pomieszczeniach. Trudno sobie wyobrazić zastąpienie roli projektanta w procesie rozmieszczania terminali w poszczególnych pomieszczeniach – tą czynność trzeba wykonać ręcznie wstawiając urządzenia z bibliotek.

 

Jednak już samo zdefi niowanie ich charakterystyk może być zrobione automatycznie dla wszystkich urządzeń w całym projekcie z wykorzystaniem funkcji „Konfi guracja terminali”. Projektant może w jednym miejscu przeglądać i edytować – również poprzez wklejenie z arkusza kalkulacyjnego, takie informacje jak:

  • typ urządzenia,
  • numer pomieszczenia,
  • moc grzewcza i lub chłodnicza,
  • czy spadek ciśnienia.

 

W oknie tym są podane również dane wynikowe obliczone przez Hydronicpack, tj. przepływ masowy i średnica króćców (rys. 2.). 

 

 

2015 03 44 1

Rys. 2. Hydronicpack 4.0 – funkcja „Konfi guracja terminali”

 

 

Duże znaczenie dla podniesienia efektywności projektowania ma funkcja „Automatycznego łączenia”, która umożliwia przyłączenie do magistrali przewodów wielu terminali jednocześnie. Po rozmieszczeniu np. konwektorów lub klimakonwektorów wentylatorowych należy narysować fragmenty przebiegu rur zasilających i powrotnych, a następnie wykorzystując standardową opcją „zaznacz” dostępną w AutoCAD lub BricsCAD należy wybrać elementy, które mają być połączone i skorzystać z funkcji „Automatyczne łączenie”. Program bezkolizyjne połączy terminale dobierając odpowiednią średnicę rur i ich spadki. Dzięki możliwości modyfi kacji ustawień grzewczych oraz ziębniczych (rys. 3.) projektant może mieć pewność, że przy rysowaniu nie będzie dochodziło do kolizji elementów instalacji. Program kontroluje szereg ustawień takich jak np.: odległości pomiędzy rurami w magistrali, odległości i wysokości podejścia do magistrali czy odległości pomiędzy poszczególnymi króćcami, nie wspominając o automatycznym wykrywaniu króćców w terminalach.

 

 

2015 03 44 2

Rys. 3. Hydronicpack 4.0 – możliwości ustawień systemów ziębniczych i grzewczych – funkcja „Automatyczne połączenia”

 

 

Kolejnym krokiem po narysowaniu instalacji jest równoważenie systemu. Pierwszym krokiem jest wykorzystanie funkcji „Obliczenia hydrauliczne”, która sumuje moce grzewcze i (lub) chłodnicze terminali, wylicza przepływy i optymalizuje średnice rur, jeśli opcja ta została włączona. Projektowaną instalację należy uzupełnić o pompy i ewentualnie by-passy, jeśli nie zostało to wykonane wcześniej, stosownie do przyjętego sposobu regulacji systemu. Należy również wstawić właściwe zawory regulacyjne i (lub) równoważące do czego można wykorzystać funkcję „Wstawianie zaworów” (rys. 4.), co znacząco przyspiesza prace projektowe.

 

 

2015 03 44 3

Rys. 4. Hydronicpack 4.0 – funkcja „Wstawianie zaworów”

 

 

Po wstawieniu kompletu armatury regulacyjnej aktualizujemy obliczenia hydrauliczne, co zapewnia automatyczne zwymiarowanie zaworów i określenie ich nastaw oraz zrównoważenie instalacji. Hydronicpack rozpoznaje 10 rozwiązań regulacyjnych (rys. 5.), dla których przeprowadza kompletne obliczenia hydrauliczne, dobiera optymalne średnice rur oraz wielkości i nastawy zaworów regulacyjnych, sporządzając ewentualny raport niezgodności, a także niezbędnych czynności korygujących od projektanta.

 

 

2015 03 45 1

Rys. 5. Jedno z rozwiązań regulacyjnych wspieranych przez Hydronicpack 4.0 – system ze zmiennym przepływem w rurociągu dystrybucyjnym z regulacją wartości przepływu na wejściach do odbiorników niezależnie od zmian ciśnienia w systemie, dzięki czemu eliminowane jest zjawisko nadprzepływu podczas całego czasu pracy systemu

 

 

Podsumowanie

 

 

Projektując instalacje chłodnicze i grzewcze w oprogramowaniu Hydronicpack projektant ma możliwość wykonywania przekrojów pomocniczych ułatwiających często bezkolizyjne kreślenie instalacji oraz przekrojów inteligentnych, które wykonywane są w celu pokazania instalacji na wielu rzutniach i w różnych perspektywach. Podobnie jak w oprogramowaniu Ventpack 4.0, tak też w Hydronicpack, projektant może wykonywać automatycznie zestawienia materiałowe, które zapisywane są w formacie .xls dla potrzeb wydruków, czy też w formacie .xml umożliwiając import przez producentów w celu automatycznego sporządzenia wyceny.

 

Format .xml zestawienia materiałowego może zostać wykorzystany do kompleksowego wyceniania materiałów przez firmy instalacyjne, które zdecydują się skorzystać z platformy PartShelf24 – planowane uruchomienie w drugiej połowie 2015, która w jednym miejscu zapewni dostęp do oferty producentów posiadających biblioteki w FLM.

 

Hydronicpack to kompleksowe i intuicyjne narzędzie CAD do projektowania wodnych instalacji grzewczych i chłodniczych. Program ten jest chyba najciekawszym narzędziem na rynku, które pozwala na szybkie i efektywne wykonanie projektu z możliwością pracy oraz zapisu wyników w formacie .dwg, dzięki czemu w prosty sposób możliwe jest udostępnienie wyników wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego.

 

 

 

Ewa GINIEWSKA
Inżynier ds. Sprzedaży,
Fluid Desk Sp. z o.o.

 

Fluid Desk Sp. z o.o.
Łozienica, ul. Prosta 2b
72-100 Goleniów
tel.: +48 91 431 45 50
fax: +48 91 431 45 75
e-mail: ewa.giniewska@fl uid-desk.pl
www.fluid-desk.pl 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.