Projektowanie układów VRF z głową
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.02.2015

Systemy VRF są powszechnie uważane za najbardziej zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjne dostępne na rynku. Zapewniają najwyższe standardy komfortu ich użytkownikom oraz są szczególnie cenione przez przedsiębiorców, projektantów oraz zarządców nieruchomości jako systemy najbardziej niezawodne, energooszczędne oraz łatwe w instalacji.

Zadając sobie pytanie, na co zwracamy uwagę przy wyborze instalacji technicznych dla budynku, od razu nasuwa się odpowiedź, że priorytetem jest nowoczesność, innowacyjność i energooszczędność. W przypadku instalacji klimatyzacyjnych takimi właściwościami charakteryzują się układy VRF. Już na etapie projektu zwraca się uwagę na te aspekty, więc solidnie wykonany projekt instalacji jest podstawą do rozpoczęcia wszelkich prac.

 

Nowoczesne projektowanie 

 

Wymagania dotyczące współczesnych budynków są coraz większe i obejmują wszystkie poniższe elementy:

  • forma i struktura budynku,
  • bezpieczeństwo (konstrukcji, pożarowe, użytkowania),
  • komfort klimatyczny (komfort cieplny, jakość powietrza i komfort użytkowania – hałas, oświetlenie),
  • energia i obciążenia środowiska,
  • ekonomia – LCC (koszty cyklu życia).

 

Jak widać, niezwykle ważny jest komfort klimatyczny, który można zapewnić poprzez zastosowanie zaawansowanego systemu klimatyzacji. Rozwój technologii w budownictwie i technice instalacyjnej wymaga również rozwoju metod projektowania. Sprostaniem tym wymogom jest podejście systemowe (zintegrowane) w projektowaniu, realizacji i eksploatacji.

 

Systemy klimatyzacyjne należy projektować w taki sposób, aby zapewnić właściwości takie jak:

  • energochłonność i ekologiczność użytych materiałów oraz urządzeń technicznego wyposażenia budynku,
  • wysoką sprawność użytkową,
  • niskie koszty obsługi i eksploatacji,
  • niezawodność i trwałość,
  • niski poziom hałasu i drgań,
  • optymalne sterowanie i eksploatację
  • wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii.

 

 

a)

2015 0102 20 1

 

b)

2015 0102 20 2

Rys. 1a: Przykładowy projekt instalacji VRF: a) przekrój, b) rzut

 

 

Kiedy zastosować system VRF?

 

 

Należy wiedzieć, że projektując instalację klimatyzacyjną nie w każdym przypadku można zastosować taki układ. Systemy VRF są dedykowane szczególnie dla większych obiektów, w których wiele pomieszczeń wymaga klimatyzowania. Najczęściej wykorzystuje się je jako wyposażenie techniczne biurowców, hoteli, szpitali, sklepów, apartamentowców, obiektów komercyjnych oraz nawet niektórych obiektów przemysłowych. Układy VRF dla małych obiektów raczej nie są projektowane.

 

 

Od czego zacząć projektowanie systemu VRF?

 

 

Jak w każdym projekcie instalacji klimatyzacji, pierwszym, najprostszym krokiem jest określenie, które pomieszczenia wymagają klimatyzowania i które z nich mają zostać włączone do układu. Istnieją bowiem różne specyfi czne pomieszczenia (np. serwerownie, sterownie itp.), które ze względu na bezpieczeństwo i specyfi kę najczęściej są obsługiwane przy pomocy oddzielnych systemów.

 

 

Bilans zysków ciepła

 

 

Skupiając się na procesie chłodzenia, należy wyznaczyć wartość zysków ciepła, aby poznać wymaganą moc chłodniczą w danym pomieszczeniu i uzyskać komfort temperaturowy. Zyski ciepła są to nie tylko zyski przez przegrody zewnętrzne i od promieniowania słonecznego, ale również zyski wewnętrzne. Wewnętrzne zyski ciepła są związane z rodzajem pomieszczenia. W budynkach mieszkalnych są to zyski od ludzi, urządzeń domowych gazowych i elektrycznych, a w biurowych także od oświetlenia, komputerów itp. Gdy układ VRF ma realizować również funkcję jedynego źródła ciepła, to należy wyznaczyć także straty ciepła. Dla każdego przypadku należy przeprowadzić szczegółowe obliczenia.

 

 

Wybór typu systemu VRF

 

 

W zależności od potrzeb obiektu, można wybrać jeden z dwóch dostępnych rodzajów systemów:

  • z pompą ciepła (określane jako HP od ang. heat pump),
  • z odzyskiem ciepła (określane HR od ang. heat recovery).

 

Układ VRF z pompą ciepła działa jak klasyczny układ Multisplit, zatem pozwala na pracę jednostek wewnętrznych w trybie chłodzenia lub grzania, a wszystkie włączone jednostki muszą pracować w tym samym trybie. 

 

Szeroki zakres temperatury pracy (chłodzenie -10÷43°C, grzanie -25÷18°C) pozwala na użycie układu VRF do ogrzewania pomieszczeń. Wystarczy zaprojektować tylko system klimatyzacyjny, pomijając tradycyjną instalację centralnego ogrzewania.

 

Może zdarzyć się sytuacja, gdy jedne z pomieszczeń będą wymagały chłodzenia, a z kolei inne grzania. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy budynek ma ekspozycję północ – południe. Zyski ciepła od promieniowania słonecznego w pomieszczeniach od strony południowej będą tak duże, że wpłyną na znaczny wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniach – istnieje wtedy potrzeba chłodzenia, przy czym równocześnie zacienione pomieszczenia od strony północnej wymagają grzania. W przypadku takich rozbieżności pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami należy wybrać układ z odzyskiem ciepła. Projektowanie takiego układu wymaga dokładnej analizy specyfi ki funkcjonowania budynku. Jest to układ trójrurowy, zatem należy uwzględnić trochę więcej przestrzeni instalacyjnej niż w przypadku układu z pompą ciepła. Poza tym niezbędne jest zastosowanie specjalnych rozdzielaczy, do których można podłączyć około 6 jednostek wewnętrznych (w zależności od producenta). Za pomocą rozdzielaczy między jednostkami wewnętrznymi w różnych strefach budynku przekazywane jest ciepło, co zwiększa efektywność energetyczną tego typu systemu w stosunku do układów z pompą ciepła.

 

 

Dobór jednostek wewnętrznych

(...)

 

 

Dobór jednostki zewnętrznej

(...)

 

 

Rurociągi chłodnicze

(...)

 

 

Współpraca VRF z centralą wentylacyjną

(...)

 

 

Program do projektowania VRF

 

Istnieje wiele programów komputerowych wspomagających projektowanie, co wbrew pozorom czyni projektowanie układów VRF bardzo łatwym. Początek tworzenia projektu za pomocą programu to wprowadzenie podstawowych danych o projekcie, czyli informacje o adresie inwestycji, inwestorze, projektancie, strefi e klimatycznej, w której położony jest obiekt.

 

 

2015 0102 22 1

Rys. 6a. Krok 1 – Wprowadzanie danych o projekcie

 

 

2015 0102 22 2

 

Rys. 6b. Krok 2 – Wprowadzanie danych o lokalizacji obiektu

 

 

 

W kolejnym kroku należy wprowadzić parametry pomieszczeń: powierzchnie, oznaczenia, wymagane moce chłodnicze i grzewcze.

 

 

2015 0102 22 3

Rys. 6c. Krok 3 – Wprowadzanie danych o pomieszczeniach

 

 

2015 0102 23 1

 

Rys. 6d. Krok 4 – Tworzenie drzewa instalacji

 

 

Dla każdego pomieszczenia w prosty sposób można wybrać konkretny model klimatyzatora wraz z niezbędnymi akcesoriami.

 

 

2015 0102 23 2

Rys. 6e. Krok 5 – Dobór jednostki wewnętrznej

 

 

2015 0102 23 3

 

Rys. 6f. Krok 6 – Wybór akcesoriów

 

 

 

Dobór jednostki zewnętrznej to już prawie automatyczna funkcja, wystarczy jedynie określić stopień przewymiarowania układu.

 

 

2015 0102 23 4

Rys. 6g. Krok 7 – Dobór jednostki zewnętrznej

 

 

Zwymiarowanie trójników i średnic rurociągów następuje automatycznie przez program na podstawie indeksów wydajności urządzeń wewnętrznych. Średnice przewodów freonowych są zunifi kowane i zależą wyłącznie od ilości i wielkości podłączonych do danego odcinka jednostek wewnętrznych. 

 

Za pomocą programu można stworzyć indywidualnie dla każdego obiektu tzw. „drzewo doborowe” obrazujące schemat układu.

 

 

2015 0102 23 5

Rys. 6h. Krok 8 – Drzewo doborowe z programu doborowego LG

 

 

Większość programów potrafi współpracować z Autocadem i od razu można projektować na rzucie konkretnego budynku. 

 

Wszystkie programy posiadają funkcję sprawdzenia poprawności układu i wskazują ewentualne błędy, a także pozwalają na wygenerowanie raportu w formacie np. pliku Excel lub Word zawierającego wszystkie informacje o projekcie.

 

 

2015 0102 23 6

Rys. 6i. Krok 9 – Tworzenie raportu

 

 

Podsumowanie

 

 

Systemy VRF są bardzo energooszczędne, proste w instalacji oraz pozwalają na podłączenie różnych typów jednostek wewnętrznych, co czyni je bardzo łatwymi do zaprojektowania i zamontowania. Prosta konstrukcja i elastyczność konfi guracji pozwala skrócić procesy doboru, projektowania oraz instalacji do minimum.

 

Niski poziom hałasu urządzeń, kompaktowe wymiary, minimalne zużycie energii, wysoka wydajność i sprawność całego układu VRF to priorytety dla inwestora i projektanta. Rola projektanta w etapach planowania i projektowania jest bardzo duża, gdyż od samego początku należy poczynić odpowiednie założenia, aby zapewnić wymaganą jakość środowiska wewnętrznego. Zmiany standardów energetycznych budynków wymagają odpowiedniego technicznego wyposażenia budynku, które musi zostać dobrze przemyślane i zaprojektowane z głową.

 

 

Ewelina SATORY

 

 

LITERATURA:

[1] Technika klimatyzacyjna dla praktyków pod redakcją dr inż. B. Gazińskiego

[2] Materiały i zdjęcia fi rmy Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

[3] Materiały fi rmy LG Electronics Polska Sp. z o.o.

 

Artykuł z miesięcznika Chłodnictwo&Klimatyzacja nr 01-02/2015

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.