Wymiana R507A na Opteon® XP40 Ahold w Holandii dokonuje wymiany w około 200 supermarketach
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 21.01.2015

W porównaniu z R404A/R507A czynnik Opteon® XP40 odznacza się niższym o około 65% potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego oraz o wiele wyższą efektywnością energetyczną.

W ramach programu redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) holenderska sieć detaliczna Ahold wymienia układy chłodnicze w około 200 swoich supermarketach na nowy czynnik chłodniczy Opteon® XP40 (R449A) firmy DuPont. Decyzja ta jest efektem testów próbnych przeprowadzonych przez firmę w bliskiej współpracy z DuPont Chemicals & Fluoroproducts oraz z holenderską firmą doradczą P.W. Vlaskamp B.V. ze Sleeuwijk.

 

Opteon® XP40 należy do nowej rodziny czynników chłodniczych DuPont o niskim GWP. Stanowi zamiennik czynników R404A/R507A do nowych i istniejących komercyjnych oraz przemysłowych układów chłodniczych, nisko– i średniotemperaturowych. GWP dla czynnika Opteon® XP40 wynosi 1397, wobec czego jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest o 65% niższy niż w przypadku dotąd powszechnie stosowanych czynników. Ponadto jego podwyższona efektywność energetyczna umożliwia znaczące obniżenie całkowitej emisji CO2, wynikającej z działania układu chłodniczego.

 

Celem holenderskiej sieci jest obniżenie do 2020 r. emisji COna metr kwadratowy powierzchni handlowej o 20%, względem poziomu z 2008 r. Obejmuje to również obniżenie ogólnego poziomu emisji gazów cieplarnianych spowodowanej nieszczelnością i zużyciem energii przez nisko- i średniotemperaturowe układy chłodnicze, które wykorzystywały dotychczas czynnik R507A. Firma przetestowała wcześniej różne alternatywne czynniki chłodnicze o obniżonym GWP.

 

W ramach opisywanego projektu, czynnik Opteon® XP40 zastosowano w trzech supermarketach, przy czym w jednym zastąpił R407F, a w dwóch pozostałych – R507A. Konwersji dokonała holenderska firma Retail Technics B.V. z Nijkerk. W każdym przypadku prace, przeprowadzone poza godzinami otwarcia, zajęły od 3 do 4 godzin. Po opróżnieniu instalacji z poprzedniego czynnika chłodniczego w pierwszej kolejności wymieniono filtr osuszacz, jak w przypadku rutynowej obsługi serwisowej.

 

Następnie instalację opróżniono, przeprowadzono test szczelności i napełniono czynnikiem Opteon® XP40. Ponieważ firma korzysta z elektronicznych zaworów rozprężnych oraz rozwiązań ADAP-KOOL® firmy Danfoss, konfiguracja układu na potrzeby Opteon® XP40 była bardzo prosta i wymagała jedynie wprowadzenia nowych współczynników za pomocą laptopa. Nie było potrzeby wymiany innych komponentów ani oleju. Pomiary dokonane przed modyfikacją i po niej wykazały, że wprowadzony czynnik charakteryzuje się wyraźnie wyższą efektywnością energetyczną od wcześniej stosowanych czynników R407F i R507A.

 

 

2014 12 34 1

Po przeprowadzeniu testów próbnych na szeroką skalę holenderska sieć detaliczna Ahold przezbraja układy chłodnicze w około 200 supermarketach z R507A na nowy czynnik chłodniczy Opteon® XP40 (R449A) firmy DuPont

 

 

Oto opinia jednego z kierowników technicznych: „Konwersja na Opteon® XP40 w każdym przypadku odbyła się bezproblemowo. Z wyliczeń przeprowadzonych wspólnie z DuPont i Vlaskamp wynika, że inwestycja zwróci się w satysfakcjonującym czasie za sprawą wyraźnego obniżenia zużycia energii. Kierownictwo postanowiło wobec tego przezbroić około 200 układów korzystających obecnie z R507A na nowy czynnik chłodniczy DuPont. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2014 r. i już wkrótce mają zostać sfinalizowane”.

 

Doradca wyliczył, że konwersja na Opteon® XP40 pozwoli na obniżenie łącznego, bezpośredniego poziomu emisji gazów cieplarnianych o 10 360 ton CO2 w skali roku. Firma dostosowuje się tym samym do nowego unijnego rozporządzenia nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r., nakazującego stopniowe zmniejszanie ilości ton ekwiwalentu CO2 na rynku w ciągu najbliższych 15 lat. Ponadto od 1 stycznia 2020 r. zabronione będzie wykonywanie usług serwisowych z wykorzystaniem gazów HFC o wartości GWP 2500 lub wyższej, w większości zastosowań komercyjnych. Zastąpienie R404A/R507A w układach chłodniczych czynnikiem Opteon® XP40 zapewni tym istniejącym już instalacjom spełnienie wymogów powyższego rozporządzenia, aż do zakończenia ich okresu eksploatacji. Jest to kolejny krok firmy na drodze do w wprowadzenia układów zgodnych z rozporządzeniem CGF.

 

 

Źródło: DuPONT

 

Artykuł z miesięcznika Chłodnictwo&Klimatyzacja nr 12-2014 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.