System chłodniczy z pełnym CO2 w układzie booster Układ w hipermarkecie Carrefour w miejscowości Galati wyznaczył nowy standard dla chłodnictwa w Rumunii
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.12.2014

W dniu 22 listopada 2013 roku nastąpiło otwarcie centrum handlowego „Galati Shopping City” z pierwszym w Rumunii hipermarketem Carrefour, w którym zastosowano technologię z użyciem CO2 jako czynnikiem chłodniczym w układzie booster do zasilania wszystkich pozycji chłodniczych i mroźniczych zakresu średnich i niskich temperatur. Instalacja ta wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej uzyskując ponad 30% efektywności energetycznej i redukcji o ok 70% emisji CO2 w porównaniu do systemów chłodniczych pracujących na syntetycznych czynnikach chłodniczych.

 

Największymi wyzwaniami przedmiotowej realizacji dla inżynierów Frigo-Consulting Ltd. były: panujący w Rumunii kontynentalny klimat, transfer „know-how” i dostawa technicznych części instalacji CO2. Odpowiednie podejście do projektu i zaangażowanie wszystkich stron pozwoliło na pokonanie tych barier, dzięki czemu rozpoczęto implementację instalacji chłodniczych na pełnych systemach CO2 w Rumunii.

 

„Pełny”, czyli kompletny system chłodniczy bazujący na CO2 jako czynniku chłodniczym okazał się najbardziej zrównoważonym i energooszczędnym rozwiązaniem w sektorach komercyjnym i przemysłowym, które zostały ponownie odkryte dokładnie dziesięć lat wcześniej. Sytuacja wynikająca z zaostrzenia przepisów i wzrostu podatków od syntetycznych czynników chłodniczych w takich krajach jak: Danii, Skandynawii i Szwajcarii doprowadziła do przyspieszonego rozwoju przedmiotowej technologii w takim stopniu, iż aktualnie uważa się „pełne” systemy chłodnicze z CO2 jako najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania dla chłodnictwa – w przeciwieństwie do pozostałych krajów, w których m.in. aspekty kosztowe czy cieplejszy klimat spowolniły, bądź ograniczyły implementacje CO2 w instalacjach chłodniczych. Jest zrozumiałym, iż wymagane było wiele argumentacji, aby przekonać sceptyków do technologii CO2, która niemal wymarła do czasu ponownego odkrycia faktu możliwości realizowania jej na dużą skalę. Kosztowało to wiele pracy i włożonych sił w innowacje oraz rozwój małego zespołu inżynierów firmy Frigo-Consulting Ltd. wykorzystujących wyrafinowane techniki systemowe synergii pomiędzy efektywnością energetyczną i warunkami finansowymi, aby w odpowiedni sposób informować i przekonywać operatorów/właścicieli obiektów eliminując u nich ostatecznie panujący sceptycyzm. Carrefour Europa decydując się na krok w stronę technologii wykorzystał nie tylko ogromny jeszcze niespożytkowany potencjał do obniżenia kosztów operacyjnych, jak i również zmniejszenia emisji CO2, powodując znaczne zmniejszenie swojego udziału w degradacji warstwy ozonowej „CO2-footprint” poprzez eksploatację nowoczesnych instalacji chłodniczych. Z tego powodu, Carrefour Europa zdecydował się na implementację systemów chłodniczych z pełnym CO2 do wszystkich swoich hipermarketów.

 

2014 10 82 1

Rys. 1. Diagram przedstawiający system chłodniczy „pełny" CO2-booster ze zintegrowaną sprężarką równoległego sprężania oraz zewnętrznym dochładzaczem bazującym na naturalnym czynniku chłodniczym R290 – rozwiązanie zastosowano w hipermarkecie Carrefour Galati

 

 

Klimat w położonym nad Dunajem w okolicy ujścia do Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Mołdawią, w miejscowości Galati jest zdominowany przez skrajne różnice temperatury w zakresie od -20°C w zimie do 40°C w lecie. Zespół inżynierów Frigo-Consulting Ltd. stanął przed dość trudnym wyzwaniem klimatycznym. Rozwiązaniem okazało się zaprojektowanie systemu z równoległym sprężaniem w połączeniu z zewnętrznym dochładzaczem chłodzonym powietrzem, w którym również zastosowano naturalny czynnik chłodniczy – propan. Celem ułatwienia kontroli i sterowania systemem booster zastosowano zintegrowaną sprężarkę sprężania równoległego, dzięki czemu zwiększono efektywność energetyczną przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów inwestycyjnych i operacyjnych.

 

 

2014 10 83 2

Rys. 2. Diagram przedstawiający porównanie wpływu na środowisko naturalne emisji CO2 zestawienie standardowej instalacji chłodniczej z syntetycznymi czynnikami do instalacji chłodniczej z pełnym CO2 na bazie hipermarketu Carrefour Galati

 

 

Przez zintegrowanie dochładzacza CO2 uzyskano rozwiązanie obniżenia do +26°C temperatury na wylocie chłodnicy gazu przez cały rok, powodując tym możliwość odsysania „flash gas-u” bezpośrednio ze zbiornika o temperaturze 9K wyższej niż poziom temperatury parowania układu średniotemperaturowego – dzięki zastosowaniu technologii sprężania równoległego. Podczas realizacji przedmiotowej inwestycji należy zwrócić uwagę na sukces myśli technicznej inżynierów FCAG, dzięki której zarówno efektywność energetyczna jak i bezpieczeństwo pracy zostały wprowadzone do projektu i jednocześnie wykonane podczas inwestycji, a dzięki którym uzyskano generację oszczędności zużycia energii w wysokości 30% z zainstalowanych 265 kW mocy chłodniczej poziomu średnio- i niskotemperaturowego dając wynik roczny oszczędności energii elektrycznej ponad 100.000 kWh.

 

 

2014 10 83 1

Rys. 3. CO2-chłodnica gazu w połączeniu z dochładzaczem na dachu nad maszynownią chłodniczą

 

 

Podczas gdy tylko część ciepła odpadowego wcześniej przekształcanego lub w inny sposób emitowanego do środowiska, aktualnie w przykładowym obiekcie w Galati 100% z niego jest wykorzystywane jako ciepło do podgrzania średnio 4000 litrów wody każdego dnia na cele ciepłej wody użytkowej i do ogrzewania magazynu, pomieszczeń socjalnych czy hali sprzedaży w hipermarkecie Carrefour. Pomaga to znacznie zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, zmniejszając tym emisję dwutlenku węgla, co nie zostało jeszcze uwzględnione w porównaniu technologii chłodniczych i obniżonych emisji CO2 do 3,6 mln kilogramów. 

 

 

2014 10 84 2

 

 2014 10 84 3

Rys. 4. Zespół sprężarkowy z CO2 w układzie booster Carrefour Galati

 

 

Bardzo optymistyczne perspektywy

 

Aktualnie cały przemysł chłodniczy został „wybudzony” ze stosowania syntetycznych czynników chłodniczych w swoich systemach, m.in. rozporządzeniem parlamentu europejskiego i rady (EU) z dnia 16 kwietnia bieżącego roku oraz przedstawianym potencjałem i korzyściami płynącymi z zastosowań systemów chłodniczych z „pełnym” CO2, którego nie spotyka się w innych sektorach przemysłowych ze względu na wysoką liczbę innowacji i rozwoju jakiegokolwiek innego czynnika. Otwiera to różnorodne, a przede wszystkim trwałe korzyści dla operatorów, producentów i inżynierów chłodniczych. Koszty są stale redukowane ze względu na wysoki poziom produkcji przemysłowej, ustandaryzowanie procesów i prowadzenie niższych stanów magazynowych.

 

W rezultacie decyzja o zainwestowaniu w pełną technologię CO2 aktualnie staje się sensem oczywistym, dzięki czemu emisja CO2, a tym samym nasz udział w niszczeniu warstwy ozonowej będzie sukcesywnie spadać. Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych osiąga się gwarantowane, zdecydowanie niższe koszty eksploatacyjne operatora/właściciela instalacji.

 

Obecnie Polska stała się kolejnym krajem, w którym istnieje ogromny potencjał do zmian i gdzie odnotowano wzmożoną aktywność na rynku chłodniczym związanym z implementacją CO2 w instalacjach chłodniczych, realizowany wspólnie z biurem inżynierii chłodniczej Frigo-Consulting Ltd.

 

 

Marcus HOPFL
Kierownik Projektów Międzynarodowych,
Członek Zarządu Frigo-Consulting AG

 


mgr inż. Krzysztof BŁAUCIAK
Kierownik Projektu Polska – Frigo-Consulting AG
z biurem w Toruniu

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.